Դպրոցներում փոխադրման և ավարտական քննություններ չեն անցկացվի, աշակերտները տարեվերջյան գնահատականներ կստանան։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի հարցերի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Նա հավելել է, որ ուս.տարվա ավարտը հեռավար է լինելու՝ մայիսին ևս լսարանային դասեր չեն լինելու։
Դիմորդները միայն մեկ հիմնական քննություն կհանձնեն։ Միասնական քննությունների մասնակցելու հայտեր կարելի է ուղարկել մայիսի 15-ից հունիսի 15-ը՝ ընտրելով քննական առարկան։
Նախարարը հավելել է, որ քննությունները կազմակերպվելու են հուլիսի առաջին տասնօրյակում։
Նա ասել է նաև, որ քննություններն անցկացվելու են այնպես, որ խնդիրներ չստեղծվեն զորակոչի համար։
Նախարարի խոսքով՝ քննարկվում է ուս.տարին մեկ շաբաթով շուտ սկսելու հարցը, բայց վերջնական որոշում դեռ չկա, դա կախված է մայիսյան քննարկումներից։
Հաշվի առնելով կորոնավիրուսի կանխարգելման անհրաժեշտությունը՝ հանրակրթական դպրոցներում ուսումնական գործընթացն առցանց է ընթանում՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը գործարկել է հեռավար կրթության հարթակ: Հայաստանի ուսհաստատությունները փակ են մարտի 13-ից:

27 Апрель 2020 - 11:39 AMT
В школах Армении в 2020 году не проведут экзамены для перевода учеников в следующие классы, а также выпускные экзамены. Об этом на своей странице в Facebook заявил министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
Ученики просто получат отметки в конце года. Это решение связано с пандемией коронавируса. В мае уроки также пройдут в удаленном режиме.
Абитуриенты будут сдавать только один основной вступительный экзамен. Заявки на единые экзамены можно отправлять с 15 мая по 15 июня, выбрав предмет экзамена. Министр добавил, что экзамены будут организованы в первой декаде июля.
Министр сказал, что обсуждается вопрос о начале учебного года на неделю раньше, но окончательного решения пока нет.
Учебные заведения в Армении закрыты с 13 марта, уроки проводят онлайн. В Армении коронавирус выявлен у 1808 человек, из которых 848 выздоровели, 29 пациентов скончались.