ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակվածներից 418-ի վիճակը ծանր է, 81-ինը՝ ծայրահեղ ծանր, երկրում վիրուսից քրոնիկական հիվանդություններ ունեցած 33-ամյա քաղաքացի է մահացել, հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նա նշել է՝ ոչ ոք ապահովագրված չէ վարակից և անհրաժեշտ է մտածելակերպը հարմարեցնել իրավիճակին։ Թորոսյանը նշել է վարքագծային փոփոխությունների անհրաժեշտության և հակահամաճարակային կանոններին հետևելու անհրաժեշտության մասին։
Նախարարը հիշեցրել է, որ պատշաճ բուժօգնության ռեսուրսները սահամնափակ են և փաստացի բոլորը կարող են վարակի թիրախ դառնալ ու բուժօգնության կարիք ունենալ։
Թորոսյանը կոչ է արել խստորեն պահպանել դիմակի կրման, սոցհեռավորության և ձեռքերը պարբերաբար լվանալու կանոնները։
Հունիսի 4-ի դրությամբ ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն ավելացել է ռեկորդային՝ 697 դեպքով, վարակակիրների ընդհանուր թիվը 11,221 է։ Կորոնավիրուսից մահվան դեպքերի թիվն ընդհանուր առմամաբ 176 է, այլ պատճառով՝ 68։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 3468 է։

4 Июнь 2020 - 15:45 AMT
В Армении умерла 33-летняя пациентка с Covid-19: В тяжелом состоянии 418 человек, в критическом – 81
В Армении 4 июня умерла 33-летняя пациентка с коронавирусом. Об этом сообщил министр здравоохранения республики Арсен Торосян.
Он отметил, что у женщины были сопутствующие хронические заболевания. Кроме того, министр сообщил, что 418 больных коронавирусом находятся в тяжелом состоянии, еще 81 человек – в крайне тяжелом.
Торосян также добавил, что нет никаких лекарств для профилактики от коронавируса, несмотря на то, что сейчас активно рекламируются какие-то средства, и люди массово скупают их. По словам министра, единственная профилактическая мера – это вакцинация.
По состоянию на 4 июня в стране выявлен 11,221 случай коронавируса, из которых активных кейсов – 7509. Выздоровели 3468 человек, от Covid-19 скончались 176 человек, еще 68 зараженных – по иным причинам.