Սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 2-ը կայացած «Էլեկտրոնային սպորտի աշխարհի գավաթ 2011» մրցումների հայաստանյան որակավորումները եզրափակվել են։ Այսօր մրցույթի նախաձեռնող «ԱրմենՏել» ընկերությունը պարգևատրեց հաղթողներին և հայտնեց աշխարհի գավաթին Հայաստանը ներկայացնողների անունները։
Ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը կազմում էր 1մլն 700 հազար դրամ։ Հաղթողները ստացան դրամական պարգևներ և հրավիրվեցին «ԱրմենՏել»-ի գրասենյակ շրջայցի։ Իսկ FIFA 11 մարզաձևի հաղթողները՝ Կարեն Ծովինարովը, Լևոն Սաքեյանը և Արթուր Առաքելյանը հոկտեմբերի վերջում կմեկնեն Փարիզ՝ մասնակցելու աշխարհի գավաթին։
«Համակարգչային սպորտն ավելին է, քան խաղը։ Այստեղ դրսևորվում են մասնակիցների խմբային աշխատանքի հատկանիշները, խմբային հոգին։ Սա արդեն կիբերսպորտի երկրորդ խոշոր առաջնությունն է, որին աջակցում է «ԱրմենՏելը»։ Բոլոր մասնակից մարզիկները մեր ապագա ՏՏ ոլորտի մասնագետներն են»,-նշեց «ԱրմենՏելի» գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն։
«Մենք նկատել ենք, որ երբ օպերատորն է նման կարևորություն տալիս կիբերխաղերին, մասնակից մարզիկներն էլ ավելի լուրջ և պրոֆեսիոնալ են մոտենում դրանց»,- ավելացրեց «ԱրմենՏել» ընկերության հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը։
«Էլեկտրոնային սպորտի աշխարհի գավաթ 2011» մրցումների հայաստանյան որակավորումներին մասնակցեցին ավելի քան 70 պրոֆեսիոնալ մարզիկներ FIFA 11, PES 2011, Call of Duty:ModernWarFace2, Counter-Strike1.6 խաղային մարզաձևերում։ Մրցումների նախաձեռնողն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը EDGE gaming ընկերության համագործակցությամբ։
«Էլեկտրոնային սպորտի աշխարհի գավաթ»-ն համակարգչային խաղերի հեղինակավոր առաջնություն է։ Այն առաջին անգամ անց է կացվել Ֆրանսիայում։ Իսկ 2003թ-ից մրցումներն անցկացվում են մեծ մասշտաբով։ Աշխարհի գավաթին ներկայացվող մարզաձևերի մի մասը սպորտային սիմուլյատորներ են, մյուս մասը FPS (First Person Shooter) ժանրի։
2011-ի հնգօրյա առաջնությունը կանցկացվի Փարիզի Դիսնեյլենդում։ Մրցումներին մասնակցելու են 50 երկրի ավելի քան 600 մարզիկներ։
DGE gaming ընկերությունը, որը զբաղվում է խաղերի ասպարեզում մրցումների կազմակերպմամբ և իրականացմամբ, գնել է Հայաստանի համար «Էլեկտրոնային սպորտի աշխարհի գավաթ 2011»-ի մասնակցության իրավունքը։

6 Октябрь 2011 - 08:50 AMT
Завершились квалификационные этапы соревнования “Кубок мира по электронному спорту 2011”, проходившие с 24 сентября по 2 октября. Инициатор соревнований – компания “АрменТел” 6 октября наградила победителей и объявила имена тех, кто представит Армению на “Кубке мира по электронному спорту 2011” в Париже.
Общий призовой фонд составляет 700 тысяч драмов. Победители получили денежные премии и были приглашены на экскурсию в головной офис компании “АрменТел”. А победители в виде спорта FIFA 11 – Карен Цовинаров, Левон Сакеян и Артур Аракелян в конце октября поедут в Париж для участия в Кубке мира.
“Компьютерный спорт – это нечто большее, чем просто игра. В нем раскрываются командные свойства игроков, вырабатывается командный дух. Это уже второй крупный чемпионат мира, которому содействует “АрменТел”. Все участники – наши будущие специалисты сферы ИТ”, – отметил генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко.
“Мы заметили, что когда оператор так отмечает значимость киберигр, то и участники относятся к ним более серьезно и профессионально”, – добавила ответственная по общественным связям компании “АрменТел” Ануш Беглоян.
В квалификационных этапах соревнования “Кубок мира по электронному спорту 2011” в Армении приняли участие около 70 профессиональных игроков в таких видах спорта, как FIFA 11, PES 2011, Call of Duty:ModernWarFace2, Counter-Strike1.6. Инициатор соревнований – компания “АрменТел” совместно с компанией “EDGE gaming”.
“Кубок мира по электронному спорту 2011” – это престижное соревнование по компьютерным играм. Он впервые был проведен во Франции. А с 2003 года соревнования проводятся крупномасштабно. В этом году в мероприятии примут участие 50 стран мира. Часть видов спорта – спортивные симуляторы, а часть – жанра FPS (First Person Shooter).
Пятидневное соревнование пройдет в Диснейленде в Париже. В соревнованиях примут участие 600 игроков из 50 стран. Компания “DGE gaming”, занимающаяся организацией и реализацией игровых соревнований, приобрела для Армении право на участие в “Кубке мира по электронному спорту 2011” в Париже.