Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հունիսի 16-17-ին ձեռնարկած սադրիչ գործողություններից հետո անցած 10 օրվա ընթացքում հակառակորդն ունի հաստատված առնվազն 8 զոհ։ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հունիսի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց, որ չհաստատված կորուստների թիվը շատ ավելի մեծ է, երբ հայկական կողմը գիտի, որ պատժիչ գործողությունն արդյունավետ կատարվել է, ունի դիտարկվող արդյունք, բայց չունի համապատասխան ապացույցներ։
«Այդ 8 զոհից դեռևս ոչ մեկը մեր տվյալներով հուղարկավորված չէ։ Ադրբեջանական մամուլում այդ մասին որեւէ լուր մինչ օրս չկա։ Սա այն ամենն է, ինչ պետք է իմանալ մեր հակառակորդի մասին»,- հավելեց նախարարը։
Հունիսի 16-17-ին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում հակառակորդի սադրիչ գործողությունների արդյունքում Արցախի բանակի չորս զինծառայող էր զոհվել։
Ինչ վերաբերում է լայնամասշտաբ պատերազմի վերսկսման հավանականությանը՝ նախարարը նշեց, որ գրեթե համոզված է, որ նման պատերազմ պետք է որ չսկսվի, որովհետև նման պատերազմով ԼՂ հակամարտությունը չի կարող լուծվել։
«Չկա պատերազմական գործողությունների այնպիսի զարգացում, որով ԼՂ հիմնախնդիրը կարող է լուծվել Ադրբեջանի համար օգուտով։ Կա շատ մեծ ռիսկ, որ լայնամասշտաբ պատերազմի պարագայում Ադրբեջանը կարող է ստանալ անուղղելի վնաս թե իր տնտեսության, թե պետության համար։ Սակայն դա չի բացառում տարբեր սադրանքների, էսկալացիաների, թիրախային հարվածներ հասցնելու հնարավոր վտանգները։ Ժողովրդավարական վերահսկողություն չունեցող երկրում նման որոշումները շատ ավելի հեշտ են կայացվում։ Մենք պետք է մշտապես պատրաստ լինենք»,- եզրափակեց Սարգսյանը։

28 Июнь 2017 - 10:54 AMT
В течение последних 10 дней, после предпринятых Азербайджаном 16-17 июня провокационных действий на линии соприкосновения с силами Республики Арцай (Нагорно-Карабахской Республики), азербайджанская сторона потеряла 8 военнослужащих убитыми. Об этом 28 июня на пресс-конференции заявил министр обороны Армении Виген Саркисян.
Он отметил, что, по неподтвержденным данным, эта цифра гораздо выше, армянская сторона знает, что эффективные карательные меры дали свои результаты, имеет результаты мониторинга, однако не располагает достаточными доказательствами.
«Ни одного из 8 погибших в Азербайджане пока не похоронили, нет сведений о 8 погибших и в азербайджанской прессе. Это все, что нужно знать о нашем противнике», – добавил министр.
Министерство обороны Арцаха тогда заявило, что ответ на разнузданные действия Азербайджана будет прицельным и несоразмерным.
Говоря о возможности начала широкомасштабных военных действий в Карабахе, Саркисян выразил уверенность в том, что такие действия, скорее всего, не начнутся, так как карабахский конфликт не может быть решен военным путем.
«Нет такого развития военных действий, при котором карабахский конфликт может быть решен в угоду азербайджану. Существует очень большой риск того, что в случае крупномасштабной войны будет нанесен непоправимый ущерб и экономике Азербайджана, и самому государству. Однако это не исключает опасности различных провокаций, эскалации, целенаправленных ударов. В стране без демократического контроля такие решения принимаются намного проще. Мы всегда должны быть готовы»,- заключил министр.