Կառավարության ներկայիս կազմը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ վայելում է ՀՀ նախագահի և նրա քաղաքական թիմի լիակատար վստահությունը: Այս մասին հայտարարել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ կառավարության հունիսի 29-ի նիստի ընթացքում։
«Անցած ընտրություններում Հանրապետականը ստացավ անհրաժեշտ վստահության քվեն իր աշխատանքը շարունակելու համար: Մեր ստացած մանդատը բավարար էր միայն Հանրապետականի ուժերով կառավարություն ձևավորելու համար: Սակայն մենք որոշեցինք շարունակել նախկինում ստեղծված ձևաչափով գործակցությունը: Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության մեր գործընկերների հետ միասին մենք ձևավորել ենք մի կառավարություն, որը, վստահ եմ, ունակ է լուծելու իր առջև դրված բոլոր խնդիրները: Թիմը միասնական է գործելու ինչպես գործադիրում և օրենսդիրում, այնպես էլ՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում: Կառավարության ներկայիս կազմը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ, վայելում է իմ և մեր ամբողջ քաղաքական թիմի լիակատար վստահությունը», – ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Նախագահը հավելել է, որ պետք է լինել պահանջկոտ և չբավարարվել ձեռք բերածով. «Հակառակ պարագայում հեռուն չենք գնա»:
Նա նաև հակիրճ անդրադարձել է այն հարցին, թե ինչպես պետք է իրականացնեն կառավարության ծրագիրը:
«Թափանցիկությունը լինելու է գործունեության կարևորագույն չափանիշներից մեկը: Այն պետք է լինի ոչ միայն աշխատաոճ, այլև Հայաստանի Սահմանադրության՝ վերափոխված պահանջներին համապատասխանելու և նոր քաղաքական մշակույթ ձևավորելու մեր ընդհանուր ջանքը:
Այս առումով անցած տարիների փորձից կարող ենք կատարել մի շարք եզրակացություններ: Առաջինը, հաջողություն ենք արձանագրել այն բարեփոխումների պարագայում, որոնք հետևողականորեն և մանրակրկիտ բացատրել ենք հասարակությանը: Որքան էլ ցավոտ են եղել այդ ծրագրերը, հասարակությունը նման աշխատանքի շնորհիվ հստակ գիտակցել է դրա կարևորությունը և ընդունել է դրանք՝ միգուցե սկզբում դժկամությամբ, բայց այնուհանդերձ ընդունել է:
Կառավարության անդամները երբեք չպետք է զլանան իրենց անելիքը հանրությանը ներկայացնել ու բացատրել:
Այդպիսի մի կարևոր աշխատանք այս պահին ունենք իրականացնելու համայնքների խոշորացման ծրագիրն իրագործելու ուղղությամբ: Մենք պետք է հետևողականորեն բացատրենք այս բարեփոխման անհրաժեշտությունը, մեր եղած սուղ միջոցները ճիշտ բաշխելու և արդյունավետ կառավարելու կարիքը:
Երկրորդը, թափանցիկությունն ինքնանպատակ չէ և, անշուշտ, ինքնադրսևորման միջոց չէ: Թափանցիկության հիմնական նպատակն է կոռուպցիայի և հովանավորչության վերացումը: Պետական ծախսերի, գնումների համակարգը պետք է լինի ամբողջովին վերահսկելի ինչպես խորհրդարանի, այնպես էլ մեր ողջ հասարակության համար: Այժմ մենք ներդնում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր և բավականին ազդեցիկ միջոցներ և այդ միջոցները պետք է համադրվեն մեր նպատակասլաց աշխատանքի հետ:
Երրորդը, մենք շարունակելու ենք հետևողականորեն աշխատել մեզ համար արտաքին քաղաքական միջավայրը բարելավելու ուղղությամբ, սակայն պատրանքներ չպետք է ունենանք: Մենք պետք է աշխատենք՝ ելնելով այն կանխադրույթից, որ մեր անբարյացկամ հարևանների հետ հարաբերություններում որևէ դրական փոփոխություն այժմ տեղի չի ունենում»,- շեշտել է նախագահը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն էլ շնորհակալություն է հայտնել նախագահին և հավաստիացրել, որ այն ծրագիրը, որ ձևավորել է թիմը, գործադիրը իրագործելու է: Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունը շատ լավ հասկանում է՝ ինչ սպասումներ ունի հասարակությունը գործադիրից և հասկանում է նաև, որ այդ ճանապարհը հեշտ չի լինելու: Սակայն, վարչապետ Կարապետյանի հավաստմամբ, կառավարությունը շատ վճռական է տրամադրված և բոլոր նախատեսված ծրագրերը իրագործելու է:
ՀՀ Ազգային ժողովը հունիսի 22-ին ձայների 64 կողմ, 31 դեմ, 0 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ ընդունել է կառավարության 2017-2022 թթ. ծրագիրը:

Нынешний состав правительства Армении во главе с премьер-министром Кареном Карапетяном пользуется полноценным доверием моим и всей нашей политической команды. Об этом 29 июня заявил президент РА Серж Саргсян на заседании правительства.
«На прошедших выборах Республиканская партия получила необходимый вотум доверия для продолжения своей работы. Полученного нами мандата достаточно было, чтобы силами одной лишь Республиканской партии сформировать правительство. Однако мы решили продолжать сотрудничество в созданном ранее формате. Вместе с нашими коллегами из Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» мы сформировали правительство, которое, уверен, способно решить все стоящие перед ним задачи. Ныне мы продолжим единой и сплоченной командой последовательно реализовывать уже намеченные программы. Команда будет сплоченно действовать как в исполнительном и законодательном органах, так и в органах местного самоуправления. Нынешний состав правительства во главе с премьер-министром Кареном Карапетяном пользуется полноценным доверием моим и всей нашей политической команды»,- сказал Саргсян.
Он добавил, что нужно быть требовательными и не довольствоваться достигнутым: «В противном случае далеко не уйдем».
Он затронул тему того, как нужно реализовать программу правительства.
«Прозрачность будет одним из важнейших критериев деятельности. Она должна стать не только стилем работы, но и нашим общим усилием соответствовать требованиям изменённой Конституции Армении и сформировать новую политическую культуру.
В этом плане из опыта последних лет можем сделать ряд выводов. Во-первых, мы зарегистрировали успех в тех реформах, которые последовательно и детально разъясняли общественности. Сколь ни болезненны были эти программы, общественность, благодаря такой работе, четко осознавала их важность и приняла, может быть, в начале – с недовольством, но, тем не менее, приняла.
Члены правительства никогда не должны лениться представлять и объяснять свои действия обществу.
Такую важную работу в настоящий момент мы должны осуществить в направлении в реализации программы укрупнения общин. Мы должны последовательно объяснить необходимость этой реформы, потребность правильно распределять и эффективно управлять имеющимися у нас ограниченными средствами.
Во-вторых, прозрачность не является самоцелью, и, конечно, не является средством самовыражения. Основная цель прозрачности в ликвидации коррупции и протекции. Система государственных расходов, закупок должна быть полностью контролируема, как со стороны парламента, так и для всего нашего общества. Теперь мы вводим новые и довольно мощные меры по борьбе с коррупцией, и эти меры должны сочетаться с нашей целенаправленной работой.
В-третьих, мы будем настойчиво продолжать работу по улучшению для нас внешней политической среды, однако мы не должны иметь иллюзий. Мы должны работать исходя из того предположения, что в отношениях с нашими недружественными соседями никаких положительных изменений сейчас не происходит»,- подчеркнул президент.
Премьер Карен Карапетян поблагодарил президента и заверил, что та программа, которую сформировала команда, исполнительная власть реализует. Премьер-министр подчеркнул, что правительство хорошо понимает, каковы ожидания общественности от исполнительной власти и понимает также, что эта дорога не будет легкой. Тем не менее, премьер-министр заверил, что правительство настроено очень решительно и реализует все намеченные программы.