Երբ կրակում են, երբ սադրանքներ են կազմակերպում, ինչպե՞ս կարելի է բանակցային սեղանի շուրջ առաջ գնալ: Հունիսի 29-ին լրագրողների հետ զրույցում նման հարցադրում է արել ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրով բանակցային գործընթացի ու առաջիկա հնարավոր հանդիպումների վերաբերյալ հարցերին:
«Բանակցային գործընթացի համար պետք է լինի համապատասխան մթնոլորտ: Եթե այդ մթնոլորտը չկա, չի կարող բանակցային գործընթացում լինել առաջընթաց»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ «մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք մեր հարևան հակառակորդի ամենաարկածախնդրային քայլերին», մեջբերում է Panorama.am-ը:
Փոխնախարարը նշել է, որ պատահական չեն անընդհատ հնչող հայտարարությունները, որ Սանկտ Պետերբուրգում ու Վիեննայում ստանձնած պարտավորությունները Ադրբեջանը պետք է կյանքի կոչի:
Շավարշ Քոչարյանն այն օրերին Ազգային ժողովի անդամներին էր ներկայացնում նախարարության՝ նախորդ տարվա կատարողականը:

You can't push Nagorno Karabakh negotiations forward when Azerbaijan is shooting or staging provocations along the line of contact, deputy Armenian foreign minister Shavarsh Kocharyan told reporters on Thursday, June 29.
"Adequate atmosphere is a precondition for the negotiation process," Kocharyan said, adding that no progress is possible otherwise.
"We must always be ready for the most venturesome steps our rival may take."
The deputy minister also noted in this context that calls for Azerbaijan to stick to agreements reached in Vienna and Saint Petersburg are no accident.
Armenian, Russian and Azerbaijani foreign ministers – Edward Nalbandian, Sergey Lavrov and Elmar Mammadyarov – held a working meeting in Moscow on April 28.
At the meeting, the officials continued discussions on the prospects of the Karabakh conflict settlement talks, stressing the need to implement the agreements reached at the Vienna and St. Petersburg summits in April and June 2016, respectively.