Ազգային ժողովը հուլիսի 4-ին հրավիրված արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Կառավարության մշակած նախագիծը, ըստ որի նախատեսվում է Սևանից ջրառի ծավալները տարեկան 170 մլն խմ-ից հասցնել 270 խմ-ի։
Օրինագիծն ընդունվել է 77 կողմ, 3 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ: Դեմ քվեարկած պատգամավորները ԵԼՔ խմբակցությունից էին:
Լրացուցիչ ջուրն, ըստ գործադիրի, ուղղվելու է Արարատյան դաշտի մի քանի համայնքների հողատարածքների ոռոգմանը, ինչպես նաև՝ Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի համակարգում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալների մեծացմանը:
ԱԺ ուղարկված նախագծում կառավարության մասնագետները եզրակացրել են, որ լրացուցիչ ջրառը Սևանա լճի վրա բացասական ազդեցություն չի ունենա։ Սակայն բնապահպաններն ու ափամերձ համայնքի բնակիչները վստահ են՝ ջրազրկված տարածքներում կսկսվի նեխման պրոցես, կվտանգվի ձկների գոյությունը։
Նախագծով սահմանված է 2017-ին Սևանա լճից 270 միլիոն խ/մ ջուր բաց թողնել, այն դեպքում, երբ Սևանա լճից ջրի բացթողման տարեկան թույլատրելի քանակությունը 170 միլիոն խ/մ-ն է:
Զուգահեռ բնապահպանները հայտնել են իրենց մտահոգությունն ու սկսել «SOS Սևան» պայքարը:
Կարդացեք նաև՝ Ջրի բերած, ՀԷԿ-ի տարած, Ինչու է Կառավարությունը փորձում ավելացնել Սևանից ջրառը և ինչու են դեմ բնապահպանները

The National Assembly at an extraordinary session on Tuesday, July 4 approved in the first reading a government proposal of taking more water from Lake Sevan for irrigation purposes.
The measure was voted for by 77 deputies to 3 with no abstentions, with only Yelk lawmakers disapproving of the bill.
Instead of the annual 170 million cubic meters, 270 million cubic meters of water will from now on be released from the lake to irrigate the plots of land in several communities of Ararat valley.
The government has concluded that the release of extra water will leave no negative impact on the lake. But environmentalists and residents of nearby communities are confident that rotting processes will start in dehydrated areas, threatening the existence of fish.