Սբ Էջմիածնում արևային էներգետիկայի բոլոր ծրագրերն իրականացնող Optimum Energy ընկերության ներկայացուցիչ, էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի խորհրդատու Արմեն Ղարիբյանը PanARMENIAN.Net-ին պատմեց, որ Մայր աթոռը միշտ ողջունել է կանաչ տեխնոլոգիաների կիրառումը: Նա տեղեկացրեց, որ այս ծրագրի նախաձեռնող ու հովանավոր Աշոտ Թունյանի Recom ընկերությունը արտադրում է ֆոտովոլտային պանելներ, որոնք տրամադրվում են այստեղ ծրագիրն իրականացնելու համար:
Այսպիսով, «Եղիցի լույս» ծրագիրը ներառում է Մայր աթոռի հոգևոր և վարչական կենտրոնի կառույցների էներգետիկ աուդիտը, ինչպես նաև աուդիտի արդյունքում առաջարկվող էներգախնայողության միջոցառումները, արևային ջրատաքացուցիչների տեղադրումը, ֆոտոէլեկտրական կայանի կառուցումը:
Արևային ջրատաքացման համակարգը կառուցման ընթացքում է
Ղարիբյանի խոսքով՝ ներդրումների ծավալն ավելի քան $2 մլն է կազմում:
Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի խորհրդատու, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Հովհաննես Թևոսյանը PanARMENIAN.Net-ին ներկայացրեց Մայր աթոռում իրականացվող և նախատեսվող բոլոր ծրագրերը:
Արևային ջրատաքացուցիչ
Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի հոգևոր և վարչական կենտրոնի կառույցների տաք ջրամատակարարումն իրականացվելու է արևային էներգիայով:
«Բոլոր այս շենքերի տաք ջրամատակարարումն ամբողջությամբ արևի էներգիայով է ապահովվելու: Տարվա ընթացքում խնայվելու է 65.000 խմ գազ, ինչը բավականին մեծ թիվ է», – նշեց Թևոսյանը:
Մայր աթոռի տարածքում (լողավազանի հարևանությամբ) տեղադրվող արևային ջրատաքացման համակարգ, որը Հայաստանում ամենամեծն է լինելու: Հզորությունը՝ մոտ 350 կՎտ, աշխատելու է ջերմային վակուումային խողովակների օգնությամբ, ինչը բավական է ամռանը ջրամատակարարումն ապահովելու համար: Ամբողջ համակարգը 1600 քմ տարածք է զբաղեցնում:
Այն կազմված է 142 մարտկոցից (կոլեկտորից), որոնցից յուրաքանչյուրն իր մեջ պարունակում է 30 ջերմային խողովակ: «Վերջիններս արևի էներգիան կլանելով՝ փոխանցում են այն յուրաքանչյուր մարտկոցում շրջանառվող ջերմատար հեղուկին, իսկ վերջինը ջերմային փոխանակիչների օգնությամբ արդեն այդ էներգիան ջրին է փոխանցում, և տաքացված ջուրը ուղղվում է դեպի շենքեր», – բացատրեց Թևոսյանը:
Նա նշեց, որ արևային ջրատաքացուցիչներն աշխատելու են նաև ձմռանը: Այդ ժամանակ ՕԳԳ-ն, իհարկե, կընկնի, բայց համակարգը, միևնույն է, կաշխատի: Անհրաժեշտության դեպքում կշահագործվեն կաթսաները՝ ջուրը համապատասխան ջերմաստիճանը բարձրացնելու նպատակով:
Օգոստոսին ջրատաքացման արևային համակարգն ամբողջությամբ կառուցված կլինի և շահագործման կհանձնվի:
Արևային ֆոտոէլեկտրական կայան
Մայր աթոռի տարածքում՝ Սբ Գայանե եկեղեցու մոտ, ֆոտոէլեկտրական կայան է կառուցվում (1 ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ), որն իրենից ներկայացնում է 2880 ֆոտոէլեկտրական մոդուլի միացություն: Վերջիններս հորիզոնի նկատմամբ տեղադրված են 30 աստիճան թեքությամբ: Կայանը տարեկան արտադրելու է 1.600.000 կՎտժ էլեկտրաէներգիա, ինչն ըստ ներկայիս սակագների, համարժեք է $140.000-ի:
Թևոսյանը պարզաբանեց, որ ՖՎ մարտկոցներն արևային ճառագայթումը վերածում են հոսանքի, որը վաճառվելու է ՀԷՑ-ին, իսկ թե ինչպես է բաշխվելու այդ էներգիան սպառման կետերով, արդեն կորոշի ՀԷՑ-ը: Կայանը պատրաստ կլինի մոտ 2-3 ամսից:
Արևային ֆոտոէլեկտրակայանի ու Solar Park-ի համար նախատեսված դաշտն է
Solar Park
Optimum Energy ընկերության ներկայացուցիչ Արմեն Ղարիբյանի խոսքով, ֆոտովոլտային կայանի կողքը պետք է կառուցվի Solar Park՝ արևային այգի, որի նախնական դիզայնն արդեն պատրաստ է: Քաղաքացիների համար այն զբոսավայր կդառնա: Այգում նաև ուսումնական կենտրոն կլինի, որտեղ կցուցադրվեն արևային տեխնոլոգիաների նոր ձեռքբերումները:
Արևային ջեռուցում
Թևոսյանը պարզաբանեց՝ համալիրի շենքերը չեն ջեռուցվելու արևային էներգիայի միջոցով, քանի որ դա մեծ ներդրումներ է պահանջում, բացի այդ՝ արդյունավետ չէ.
«Ձմռանը միացնում ես կառույցների ջեռուցումը: Ամռանն այդքան մեծ էներգիան ի՞նչ ես անելու: Արևը հնարավոր չէ անջատել, արևային համակարգը միշտ աշխատում է, այդ պատճառով արևային էներգիայով ջեռուցում այստեղ չենք նախատեսել»:
Էներգախնայող ծրագրեր
Մայր աթոռ սբ Էջմիածնում էներգետիկ աուդիտ է կատարվել, որի արդյունքներով բոլոր շենքերի համար համապատասխան էներգախնայող միջոցառումներ են առաջարկվել:
«Օրինակ, նոր Մատենադարանի վիտրաժները ջերմային կորուստների պատճառ են դառնում. դա պարզվել է գիշերը թերմալ նկարահանման արդյունքում: Այդ խնդիրը լուծելու համար առաջարկվել է հատուկ էներգախնայող թաղանթներ փակցնել ապակիներին: Դրանք կնվազեցնեն հովացման բեռն ամռան ամիսներին և կկանխեն ջերմության արտահոսքն ապակեպատ մակերևույթներից», – ասաց Թևոսյանը:
Մայր աթոռի 22 շենքի համար էլ էներգախնայող ծրագրեր են իրականացվում:
«Համալիրը նաև գլոբալ էներգախնայող ծրագրեր ունի՝ արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցում ու արևային ջրատաքացուցիչների տեղադրում», – հավելեց էներգախնոյողության խորհրդատուն:
Լուսադիոնային լուսավորություն
Էներգախնայող միջոցառումներից մեկը նաև լուսավորության բարելավումն է: Թևոսյանը պատմեց, որ այժմ օգտագործվող հասարակ շիկացման լամպերը բավականին շատ հոսանք են օգտագործում: «Դրանք փոխարինում ենք լուսադիոդային համարժեքներով, համալիրով մեկ մոտ 5000 տարբեր տեսակի լուսատու է փոխարինման ենթակա, ինչն ամբողջ կենտրոնի լամպերի ու լուսատուների մոտ 60%-ն է»:
Էներգախնայողության ևս մեկ միջոցառում կա՝ էներգիայի կենտրոնական մոնիթորինգի համակարգ: Համալիրի բոլոր շենքերում իրականացվելու է էներգետիկ մենեջմենթ: Այն հնարավորություն կընձեռի հետևել տվյալ շենքի ջերմային և էլեկտրաէներգիայի սպառմանն օնլայն ռեժիմով, ինչպես նաև ստանալ և համեմատել ավելի վաղ ժամանակաշրջանում սպառման ցուցանիշները:

The project titled “Let there be light” (lat. Fiat Lux) is sponsored by RECOM, one of the fastest growing companies in the European solar industry. In a conversation with PanARMENIAN.Net , Optimum Energy representative Armen Gharibyan said the initiative includes energy audit, events on energy efficiency, installation of solar water heaters and photovoltaic array. The amount of investments exceeds $2 million, according to him.
Installation process
Energy efficiency and renewable energy consultant, energy auditor Hovhannes Tevosyan commented to PanARMENIAN.Net on the current and future projects in Holy Etchmiadzin.
Solar water heaters
The religious and administrative buildings in Holy Etchmiadzin will henceforth have hot water heated by the sun. “The water will be heated by solar energy, which will allow saving 65,000 cubic meters of gas annually,” Tevosyan said.
The solar water heating system being installed across the area of 1600 km2 will be the largest in Armenia, with a capacity of about 350kW, which is enough to provide the buildings with hot water through the thermal vacuum tubes during the summer months. The system includes 142 batteries, each consisting of 30 tubes. “The solar radiation absorbed by the thermal vacuum tube is transferred to the liquid, which quickly heats up,” Tevosyan said, adding that the system will continue working in winter as well. “The efficiency will certainly be much lower but it’s better that stopping the whole system. In case of necessity, boilers will be enabled to provide the proper temperature of the water.”
The project will be completed in August.
Solar photovoltaic array
Solar photovoltaic array, a system made up of a group of solar panels connected together, with a total capacity of 1MW will be installed in the environs of St. Gayane church. The amount of solar power produced by a single photovoltaic panel or module is not enough for general use. Most manufactures produce standard PV panels with an output voltage of 12V or 24V. By connecting many single PV panels in series (for a higher voltage requirement) and in parallel (for a higher current requirement) the PV array will produce the desired power output. Tevosyan said the solar array in Etchmiadzin will combine 2880 modules that will generate 1,600,000kW of energy annually, which amounts to $140,000, according to the current rates.
The project will be completed in two or three months.
Territory meant the for photovoltaic array and Solar Park
Solar Park
According to Optimum Energy representative Armen Gharibyan, the Solar Park will be built next to the photovoltaic array. It will become a place for people to walk around and also visit a training center, where the latest achievement in solar energy will be presented.
Solar heating system
To provide the buildings with solar heating system demands huge investments. Moreover, it would not be expedient in this case, Hovhannes Tevosyan explained. “If you launch solar heating in winter, you will have a lot of energy in summer as well. How will you consume it? You can’t turn off the sun. That’s why don’t plan solar heating system installation here.”
Energy efficiency programs
Mother See of Holy Etchmiadzin has conducted energy audit to determine the measures for each construction. “For example, examination revealed heat leak through the windows in new Matenadaran. To fix it, special tape will be stuck to the glass,” Tevosyan said, adding that energy efficiency programs are being implemented for 22 facilities of Holy Etchmiadzin.
Illumination
Improvement of the illumination system is among the energy efficiency programs. About 5000 ordinary bulbs, which consume much electricity, will be replaced by LEDs. Besides, online energy monitoring system will be launched to examine and analyze consumption of energy in each building.