2017 թվականի հուլիսի 10-ին շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Եվրոպա 2017. Ամրոցներ» թեմային:
Նամականիշի մարումն իրականացրել ենՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, «ՀայՓոստ թրասթ մենեջմենթի» գլխավոր տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը, ՀՀ Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Նամականիշը թողարկվել է Եվրոպայի փոստային օպերատորների ասոցիացիայի (ՓոստԵվրոպա) անդամ-երկրների EUROPA միջազգային համատեղ թողարկման շրջանակներում:
Նամականիշիդիզայնի հեղինակն է Վահագն Մկրտչյանը,տպարանը` Cartor, Ֆրանսիա:Չափսերը` 50,0 x 25,7 մմ,տպաքանակը՝ 50.000 հ.
Նամականիշի վրա պատկերված է հին հայկական «Ամբերդ» ամրոցը, որի անվանումը թարգմանաբար նշանակում է «բերդ ամպերի մեջ»: Նամականիշի վրա տեղադրված ամրոցի անվանումը հայերեն և անգլերեն լեզուներով գրված է միջնադարյան ոճով:
Նամականիշն ունի 350 դրամ անվանական արժեք: Այն տպագրված է Ֆրանսիայի Cartor տպագրատանը: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:
Ամբերդը թվագրվում է X-XIII դդ.: Այն Հայաստանի լավագույն պահպանված ամրոցներից մեկն է: Ամրոցը շրջապատված և պաշտպանված է երեք կողմից կիրճով, անպաշտպան է միայն ամրոցի հյուսիսային կողմը։ Ըստ որոշ աղբյուրների, Ամբերդը օգտագործվել է որպես հայոց թագավորների և իշխանների ամառային նստավայր: Ամրոցը գտնվում է ծովի մակերևույթից մոտ 2300 մետր բարձրության վրա և Երևանից մեկ ժամվա հեռավորության վրա է:

A postage stamp dedicated to the theme “Europa 2017. Castles” was put into circulation on Monday, July 10.
The postage stamp was cancelled by Vahan Martirosyan, Armenian Minister of Transport, Communication and Information Technologies, Piotr Świtalski, Ambassador, Head of the European Union Delegation to Armenia, Vassilis Maragos, Head of Armenia, Azerbaijan, Belarus and Eastern Partnership Unit, DG NEAR, European Commission, Juan Pablo Gechidjian, Managing Director of HayPost Trust Management B.V., and Hovik Musayelyan, President of the Union of Philatelists of Armenia.
The stamp is issued in the framework of EUROPA international programme of the Association of European Postal Operators (PostEurop).
The postage stamp depicts the ancient Armenian castle Amberd, which means “fortress in the clouds”. There's a medieval-styled inscription of the castle’s name on the postage stamp in Armenian and English. With nominal calues of AMD 350, the postage stamp is printed in Cartor printing house in France. HayPost designer Vahagn Mkrtchyan has authored the stamp.
Amberd is one of the best-preserved castles of Armenia which dates back to X-XIII cc. The castle is surrounded and protected by a gorge on three sides and only the northern side remains unprotected. According to some sources, the castle used to serve as a summer residence for Armenian Kings and Princes. It is situated at the height of about 2300 meters above sea level and is a one-hour drive from Yerevan, the capital of Armenia.