2017-ի մայիսին ուսումնասիրությունների նպատակով կազմակերպված հերթական շրջայցի ժամանակ, «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը Արագածոտնի մարզի Կաթնաղբյուր գյուղում բնակվող Բաղդասարյաններին տեղեկացրել է, որ նրանք ընդգրկվել է բնակարանաշինության ծրագրում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տեղեկացնում է, որ տարիներ շարունակ, Հայկարամը՝ ընտանիքի հայրը, կնոջ և երեք որդու հետ, ստիպված է եղել ապրել նախ՝ հայրական տանը, ապա՝ վարձով, համագյուղացու կիսավեր բնակարանում: Կիսակառույցի հասցված շինարարությունը, սոցիալական պայմանների պատճառով, քսան տարի շարունակ՝ երազանքից այն կողմ չէր անցել:
Անավարտ շինությունը շուտով լիարժեք տուն կդառնա. շինարարական աշխատանքները մեծ եռանդով վերսկսվել են: Դրանց մասնակցել են նաև կամավորությունն արժեհամակարգ դարձրած գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը:
«Չեմ կարողանում հավատալ, որ այս ամենը երազ չէ: Տունն արդեն տան նման է. դուռ, պատուհան, տանիք ունի: Այսօրվա ձեր օգնությունն էլ այնքան անսպասելի ու տեղին, այնքան կարևոր ու անգնահատելի… Անչափ շնորհակալ եմ, որ դժվար պահին օգնության ձեռք եք մեկնում ընտանիքիս»,-ասել է Հայկարամը:
Որևէ ներդրման ամենակարևոր արդյունքը ծանր պայմաններում ապրող ընտանիքներին հուսահատությունից հանելն է: Իր թողած ազդեցությամբ` բնակարանաշինության ծրագիրն այդ առաքելության իրականացնողն է դարձել: Համագործակցության վեց տարվա ընթացքում, գործընկեր կազմակերպությունները 149 ընտանիքի համար կարևոր՝ բնակարանի խնդիրը լուծելով՝ նպաստել են նաև ընտանիքների ապագա բարեկեցությանն ու հիմքեր ստեղծել՝ առողջ միջավայրում երեխաներ մեծացնելու համար:
«Եթե ուզում ենք զարգացած գյուղեր ունենալ, ապա պիտի պատրաստ լինենք օգնել մեր հայրենակիցներին՝ շտկելու իրենց մեջքը: Կոտրված սրտով, առանց վաղվա հեռանկարի, հուսահատված մարդն անկախ իր տարիքից՝ անօգնական է: Այս ծրագրի կարևոր առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ այն մարզերում ապրողներին թույլ է տալիս արժանապատվորեն կարգավորել տարիների անլուծելի թվացող խնդիրը: Ուրախ եմ տեսնել, թե ինչպես է հերթական ընտանիքը, նոր լիցքեր ստացած, կառուցում իր երազած տունը: Մենք ևս սիրով միացել ենք շինարարական աշխատանքներին: Նաև այսպես ենք զորացնում լուսավոր ապագայի հանդեպ հավատը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս ծրագրի յուրահատկություններից մեկն էլ այն է, որ ընտանիքը ինքն է իրականացնում շինարարական աշխատանքները: Դա ոչ միայն զգալիորեն կրճատում է շինարարական աշխատանքների ծախսը, այլև օգնում է երբեք չլքել սեփական ձեռքերով կառուցված տունը: Այս մասին վկայում է տարիների մեր փորձը»,- ասել է «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2017 թվականին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար 25 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել:

In the course of a regular visit on a family need assessment task two months ago, the Fuller Center for Housing Armenia surprised the Baghdasaryan family living in the village of Katnaghbyur in Aragatsotn province by informing that they were included in the center’s housing project.
For many years, Haykaram – the family’s father – his wife and their three sons have had to live with his parents and rent a half-ruined apartment of a fellow villager. Due to poor social conditions, the construction of the half-built house would not progress.
However, the construction work of the house is vigorously continuing now. The representatives of the partnering organizations, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and the Fuller Center for Housing Armenia team also participated in the construction work.
The purpose of each investment is to help families living in poor conditions to overcome them. The results show that the housing project succeeds in performing its mission. Throughout the six years of cooperation, the partnering organizations have solved the housing problem of 149 families, contributing to the wellbeing of a lot people and creating a basis for them to raise their children in a healthy environment.
“If we want to have developed rural communities, we have to be ready to support our compatriots. With a broken heart, with no perspective for the coming day, a hopeless person is helpless no matter what. One of the crucial features of this program is that it lets people in provinces settle years-long problems. I am happy to see yet another family enthusiastically building its dream home,” said Yirikian.
“One of the specifics of the project is that the family is doing the construction work on its own. It not only cuts construction costs greatly but also stimulates the family not to leave the home they built with their own hands,” said the Fuller Center for Housing Armenia” President Ashot Yeghiazaryan.