Հայ և հրեա ժողովրդների հարաբերությունները պատմական խոր արմատներ ունեն, ինչը լավ հիմք է ստեղծում՝ միջպետական համագործակցության զարգացման համար։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պաշտոնական այցով Երևան ժամանած Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիի հետ հանդիպմանը:
Նախարար Նալբանդյանը կարևորել է Իսրայելի նախարարի այցը Հայաստան:
Շնորհակալություն հայտնելով Երևան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Հանեգբին նշել է, որ Իսրայելը ցանկանում է զարգացնել բարեկամական հարաբերությունները Հայաստանի հետ և դա իր այցելության հիմնական ուղերձն է։
Հանդիպմանը զրուցակցիները հանգամանալից անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի տարբեր հարցերի, քննարկել են հրատապ տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների։
Նախարարները գոհունակությամբ արձանագրել էր հասարակական մակարդակով հայ-իսրայելական շփումների ակտիվացումը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպաստում են միջպետական հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Էդվարդ Նալաբանդյանը և Ցախի Հանեգբին կարևորել են իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմնումը, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացումը, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցության սերտացումը, միջխորհրդարանական փոխանակումների ակտիվացումը։
Բանակցությունների օրակարգում էին առևտրատնտեսական կապերի խթանմանն ուղղված քայլերը, երկուստեք կարևորվել է զբոսաշրջության ներուժի լիարժեք օգտագործումը։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են մշակույթի, գիտության և կրթության ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Ցախի Հանեգբին ներկայացրել է Իսրայելի մոտեցումները տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Հյուրի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը անդրադարձել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից ձեռնարկվող ջանքերին:
Հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը, որի ժամանակ Հայաստանի արտգործնախարարն ու Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարարը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Իսրայելի Պետության Կառավարության միջև դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջի վերացման մասին» համաձայնագիրը և «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Իսրայելի Պետության Կառավարության միջև եկամուտների և գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելը կանխելու մասին» կոնվենցիան։
Հայաստանի մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն ու Ցախի Հանեգբին ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Իսրայելի Պետության Կառավարության միջև մշակույթի, կրթության և գիտության, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում 2017-2020թթ. համագործակցության մասին» ծրագիրը։
Հուլիսի 25-ին մեկնարկել է Իսրայելի Պետության տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիի այցը Հայաստան: Իսրայելի Պետության տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիին կընդունեն ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը ու վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։ Ցախի Հանեգբիին հանդիպումներ կունենա ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև գյուղատնտեսության նախարարների հետ, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Այցի շրջանակներում Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարարը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ` հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Израиль желает развивать дружественные отношения с Арменией. Об этом на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном 25 июля заявил министр регионального сотрудничества Израиля Цахи Анегби. сообщает пресс-служба МИД РА.
Израильский министр Цахи Анегби прибыл в Армению с официальным визитом 25 июля.
Налбандян отметил важность визита Анегби в Армению, подчеркнув, что отношения армянского и еврейского народов имеют глубокие исторические корни, что служит хорошим основанием для развития межгосударственного сотрудничества, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Анегби в свою очередь отметил, что Израиль желает развивать дружественные отношения с Арменией, что является основным месседжем его визита.
На встрече собеседники подробно обратились к различным вопросам повестки дня двусторонних отношений, обсудили актуальные региональные и международные проблемы.
Министры с удовлетворением констатировали активизацию армяно-израильских общественных контактов, подчеркнув, что они способствуют укреплению межгосударственных отношений.
Налбандян и Анегби отметили важность расширения договорно-правовой базы, проведения консультаций между МИД, укрепления взаимодействия в международных организациях, активизации межпарламентских связей.
В повестку дня переговоров были включены вопросы, касающиеся шагов по стимулированию торгово-экономических связей, обоюдно была отмечена важность полноценного использования потенциала в сфере туризма.
В ходе беседы были обсуждены вопросы, касающиеся углубления взаимовыгодного сотрудничества в сферах культуры, науки и образования.
Анегби представил подходы Израиля по региональным процессам. Налбандян также коснулся усилий, прилагаемых Арменией и странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ в направлении создания соответствующих условий для продвижения процесса мирного урегулирования карабахской проблемы.
МИД Армении и министр регионального сотрудничества Израиля по итогам встреч подписали соглашение «Между правительствами Армении и Израиля об устранения визового требования для владельцев дипломатических паспортов» и конвенцию «Между Правительством Республики Армения и Правительством Государства Израиль об исключении двойного налогообложения доходов и собственности и о предотвращении избежания от налогообложения».
Министр культуры Армении Армен Амирян и Цахи Анегби подписали программу «О сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Государства Израиль в сферах культуры, образования и науки, спорта и молодежи на 2017-2020 годы».