Վարչապետ Կարեն Կարապաետյանը Կառավարության հուլիսի 27-ի նիստում ՀՀ արտգործնախարարին ու Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահին հանձնարարել է ուսումնասիրել Հայաստան ժամանող անձանց համար վիզային ռեժիմի լրացուցիչ ազատականացման պարզեցման հնարավորությունն ըստ երկրների:
Վարչապետը նաև Քաղավիացայի գլխավոր վարչության պետին հանձնարարել է մշակել ու կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել ըստ զբոսաշրջության զարգացման միտումների՝ Հայաստանի ավիափոխադրումների շուկայի ծավալի, աշխարհագրության ընդլայնման, ինչպես նաև ավիատոմսերի գնային առաջարկների բարելավմանն ուղղված համալիր առաջարկություններ։
«Վերջին ամիսներին Հայաստանում արձանագրվել է զբոսաշրջիկների ու ավիափոխադրումների շեշտակի աճ», – ասել է վարչապետը՝ անդրադառնալով զբոսաշրջության ոլորտում լրացուցիչ միջոցառումների անհրաժեշտությանը, գրում է Aysor.am-ը։
Նա ընդգծել է՝ չնայած դրական արդյունքներին՝ դեռ առկա է զբոսաշրջության ոլորտում լրացուցիչ խրախուսող ու խթանող համալիր միջոցառումների անհրաժեշտություն։

Armenian prime minister Karen Karapetyan at a cabinet session on Thursday, July 27 instructed the foreign minister and the chairwoman of the state tourism committee to study further simplification of visa regime liberalization by countries, Aysor.am reports.
Also, the PM said the General Department of Civil Aviation must study prospects for the further expansion of Armenia's air communications and the improvement of airticket prices.
"We have been seeing a significant growth in the number of tourist arrivals and flights," Karapetyan told the cabinet session.
World’s longest zipline whose construction is currently underway in Armenia will be ready this summer, while a fresh extreme park will be established in Nagorno Karabakh (Artsakh).