Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, հերթական՝ 4-րդ ծրագիրն են իրականացրել Վայոց Ձորի մարզի Գնիշիկ համայնքում: Դեռևս ընթացիկ տարվա հունվարին գործակցող կողմերը 2016-ի գործարանային արտադրության թրթուրավոր «ԴՏ-75» տրակտոր էին նվիրել 2 գյուղ միավորող այս համայնքին: Հարևան գյուղերից տրակտոր վերցնելու խնդիրը նվիրատվության շնորհիվ լուծվել էր, սակայն հիմնականում գյուղատնտեսությամբ զբաղվող համայնքն ուներ նաև լրացուցիչ գյուղտեխնիկայի անհրաժեշտություն:
Համատեղ իրականացվող՝ «Համայնքային զարգացում» ծրագրի շրջանակում, գործընկեր կազմակերպություններն այսօր լուծել են նաև այդ խնդիրը: Որպես նվիրատվություն Գնիշիկ համայնքին տրամադրված նոր գյուղտեխնիկան առավել համակարգված կդարձնի աշխատանքը: Նոր գործիքակազմը ներառում է կարտոֆիլացան, կարտոֆիլահավաք, պարարտանյութ ցրող, խոտհավաք 4 մեքենա, կուլտիվատոր և գութան։
Ժամանակակից տեխնիկայի առկայությունը կնպաստի տեղացիների եկամտի հիմնական աղբյուր հանդիսացող ճյուղի՝ գյուղատնտեսության զարգացմանը:
Նոր գյուղտեխնիկան նվիրելու նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանն այցելել են Գնիշիկ համայնք, հանդիպել համայնքի ղեկավար Արա Լևոնյանի և բնակիչների հետ:
«Տվեք մարդուն կայուն գործ՝ աշխատելու, ապրուստը հոգալու միջոց, կենցաղավարության նվազագույն պայմաններ և նա կկարողանա հաղթահարել ավելի լուրջ խնդիրներ: Մենք՝ գործընկեր կազմակերպություններս, գնում ենք համայնքների զարգացման ճանապարհով: Կոնկրետ այս համայնքում համատեղ ուժերով լուծվել են այնպիսի խնդիրներ, որոնք կարևոր են՝ գյուղացու առօրյան կազմակերպելու համար. ջուր, լույս, գյուղտեխնիկա… Տարբեր համայնքերում գյուղատնտեսական հողերի շահագործումը լիարժեք չի իրականացվում: Դա մասամբ պայմանավորված է համապատասխան գյուղտեխնիկա չունենալու, մասամբ՝ սահմանամերձ լինելու հանգամանքով: Եթե մենք ապահովենք առաջինը՝ նվազագույն պայմանները, մեր հայրենակիցներն ավելի ամուր ու վստահ կապրեն սահմանամերձ գյուղերում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Ձմռան ամիսներին Մոզրով և Գնիշիկ տանող ճանապարհները հաճախ դառնում են անանցանելի, և գյուղացիներն օրեր շարունակ կտրվում են արտաքին աշխարհի հետ հաղորդակցությունից։ Այսուհետ գյուղը նման խնդրի առաջ չի կանգնի. այդ ամիսներին տեխնիկան կօգտագործվի ձնամաքրման և ձնահեռացման, իսկ տարվա մյուս եղանակներին՝ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով։
Մոզրով և Գնիշիկ գյուղերը միավորող՝ Գնիշիկ համայնքում հիշատակված երկու ծրագիրն իրականացվել է ընթացիկ տարում: Ավելի վաղ, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործակցության արդյունքում իրականացվել է ևս 2 ծրագիր. 2015թ.-ին համայնքն ապահովվել է լուսադիոդային (LED) համակարգով գործող՝ արտաքին լուսավորությամբ։ Տեղակայվել է լուսավորության 37 սյուն: Իսկ 2016-ին Գնիշիկ համայնքում կառուցվել է 2050 մ երկարությամբ նոր ջրագիծ. համայնքն ամբողջությամբ ապահովվել է շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ։
Գնիշիկն ունի 225 բնակիչ: Տեղացիները հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ, անասնապահությամբ և մեղվաբուծությամբ։ Տարածաշրջանը հայտնի է պատմամշակութային արժեքներով և հարուստ բնությամբ: Այստեղ հայտնաբերվել են 4-5-րդ դարերի խաչքարեր, մատուռներ, դամբարաններ, բազմաթիվ քարանձավներ։ Շրջակայքի յուրահատուկ աշխարհագրական դիրքը նպաստել է բուսական և կենդանական աշխարհի ձևավորմանը` համալրելով Հայաստանի բնության հատուկ պահպանվող տարածքների ցանկը: Շրջակա տարածքը միջանցք է Կարմիր գրքում գրանցված հայկական մուֆլոն, բեզոարյան այծ, գորշ արջ, լուսան, կովկասյան հովազ և այլ կենդանատեսակների համար։

The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS have implemented the 4th project in the Gnishik community of Vayots Dzor province. The community encompasses the villages of Gnishik and Mozrov.
In January 2017, the cooperating organizations donated a DT-75 caterpillar tractor, which was manufactured in 2016, to the community. However, as the community is heavily engaged in agriculture, it needed more agricultural machinery.
The cooperating organizations solved that problem through the jointly implemented Community Development project. The new agricultural machinery donated to the community will make the working process more systematic. The new equipment includes a potato planter, potato harvester, fertilizer sprayer, as well as grass harvesting machines, a cultivator, and a plow.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and the founder of the FPWC Ruben Khachatryan visited Gnishik community to donate the new agricultural equipment and meet the residents and the head of the community Ara Levonyan.
“Give people an opportunity of stable employment, means of living and decent housing conditions, and they will be empowered to overcome greater challenges. We, partner organizations, implement programs aimed at community development. In Gnishik community, in particular, we have solved some of the main issues of the community by providing a potable water supply system, outdoor lighting, and necessary agricultural equipment. Only part of community agricultural lands is used because of the lack of equipment and because of the village location. If we solve these main community issues, our compatriots in border villages will stay and work in their Homeland,” said Yirikian.
In winter the roads to Mozrov and Gnishik often become impassable, and the residents are being isolated for days. From now on the community will no longer face that problem because the machinery will be used to clear the roads during the winter.
The two previously mentioned projects have been carried out in the Gnishik community in the course of this year, with two other projects having previously been accomplished as well. In 2015 the community was provided with a LED external illumination system as 37 illumination pillars were installed. One year later, a 2050 m long water pipe was constructed in the Gnishik community, which made a continuous water supply available for the residents.
The Gnishik community has 225 residents. The main occupation of the local people is agriculture, cattle breeding, and beekeeping. The region is famous for its historical-cultural heritage and lavish nature. A number of khachkars, chapels, cemeteries of the 4th -5th centuries, and numerous caves have been found on the territory of the community. Due to its unique geographic location, Gnishik has exceptional flora and fauna and is listed in the specially protected areas of Armenian nature. Its territory is a corridor for Red listed Armenian mouflon, Bezoar goat, brown bear, lynx, Caucasian lLeopard, and other animal species.