Միջինը 6 ժամ քնող մարդիկ ավելի հաճախ են տառապում մեթաբոլիզմի հետ կապված խնդիրներից, նրանց գոտկատեղը 3 սմ լայն է այն մարդկանցից, որոնք օրական 9 ժամ են քնում: Այդպիսի եզրակացության են եկել Լիդսի համալսարանի գիտնականները՝ ուսումնասիրելով ավելի քան 1.600 մարդու ապրելակերպ:
Մոլեկուլյար համաճարակաբան Լորա Հարդիի ղեկավարությամբ գիտնականներն ուսումնասիրել են կապը քնի, սննդակարգի, քաշի, ինչպես նաև այլ ցուցանիշների՝ արյան ճնշման, խոլեստերինի և արյան մեջ շաքարի պարունակության, վահանաձև գեղձի գործառույթը, գրում է RG-ն:
Ընդհանուր առմամբ, գիտնականները 1615 մեծահասակի են հետազոտել, որոնք օրագիր էին վարում այն մասին, թե որքան են քնել և ինչպես են սնվել: Նրանք նաև անհրաժեշտ հետազոտությունների են ենթարկվել, չափումներ են արվել:
«Քանի որ մենք հայտնաբերեցինք, որ ավելի քիչ քնող մեծահասակներն ավելի մեծ հավանականությամբ են ավելորդ քաշ կամ ճարպակալում ունենում, մեր հետազոտությունները շեշտում են լիարժեք գիշերային հանգստի կարևորությունը: Քնի օպտիմալ տևողությունն անհատական է յուրքանչյուրի համար, սակայն մարդկանց մեծ մասի համար դա 7-9 ժամն է, նշել է Հարդին:
Քիչ քնող մեծահասակների ճարպակալման պատճառներից մեկը նման կենսակերպի պատճառով բարձր խտության լիպոպրոտեիդների խոլեստերինի ցածր մակարդակն է: Այդ այսպես կոչված «լավ» խոլեստերինն է, որը օգնում է հեռացնել արյունից «վատ» ճարպը: Խոլեստերինի այդ տեսակը նաև պաշտպանում է սրտի հիվանդություններից:

31 Июль 2017 - 11:19 AMT
Люди, спящие в среднем около 6 часов в сутки, чаще страдают от проблем с метаболизмом и на 3 сантиметра шире в талии, чем те, кто спит по 9 часов. К такому выводу после изучения образа жизни более 1.6 тысячи человек пришли ученые из Университета Лидса.
Исследование под руководством доктора Лоры Харди, специалиста в области молекулярной эпидемиологии, изучало связь не только между продолжительностью сна, диетой и весом, но и другими показателями, относящимися к метаболизму в целом. Это кровяное давление, уровень холестерина и сахара в крови, функция щитовидной железы, пишет RG.
В общей сложности ученые охватили 1615 взрослых, которые вели дневники о том, как долго они спали и чем питались. Также они сдали необходимые анализы и были измерены.
«Поскольку мы обнаружили, что взрослые, сообщившие о меньшем количестве сна, с большей вероятностью будут иметь избыточный вес или ожирение, наши результаты подчеркивают важность полноценного ночного отдыха. Оптимальное количество сна индивидуально для каждого, но для большинства людей это 7-9 часов»,- отметила доктор Харди.
Одна из причин ожирения у недосыпающих взрослых – пониженный из-за такого образа жизни уровень холестерина липопротеидов высокой плотности (ЛПВП). Это так называемый «хороший» холестерин, который помогает удалить из кровообращения «плохой» жир. При этом высокий уровень холестерина ЛПВП защищает также от сердечных заболеваний.