ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» վեցամյա գործընկերության արդյունքը Շիրակի մարզում զգում է արդեն հինգերորդ, իսկ հանրապետությունում՝ 149-րդ ընտանիքը: Սարալանջում բնակվող Սիմոնյանները բնակարանաշինության ծրագրի շահառուներից են: Մինչև տարեվերջ, 60-ականներին կառուցված կիսախարխուլ երեք սենյականոցի փոխարեն, ընտանիքը կունենա քարաշեն տուն՝ ընդլայնված մակերեսով. արդեն նաև խոհանոցով ու սանհանգույցով: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կամավորները մասնակցել են Սիմոնյանների տան շինարարությանը:
Մարզին բնորոշ՝ խստաշունչ ձմեռներով ուղեկցվող տարիների ընթացքում, Սիմոնյանները ստիպված են եղել ապրել եղանակային պայմաններից քայքայված, կաթացող տանիքի տակ, հին, փայտյա պատուհաններով և փտած ու խոնավ հատակով երեք սենյականոցում: Ծրագրի շահառու դարձած ընտանիքը վստահ է, որ դժվարությունները կմնան անցյալում. տխուր հիշողություններին կփոխարինի ապագայի հանդեպ լուսավոր հավատը:
Հայաստանի տարբեր մարզերում իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի հաջողությունը պատահական չէ. դրան նպաստում է գործակցող կողմերի անմիջական մասնակցությունը՝ շինարարական աշխատանքներին: Ընտանիքն զգում է ոչ միայն շինարարությունն օր առաջ ավարտելու նպատակով դրսևորվող ֆիզիկական աջակցություն, այլև՝ ապագայի հանդեպ լավատեսությամբ լցվելու հույս:
«Անցած տարի, երբ մեր գյուղում տուն կառուցեցիք, երազում ու չէի հավատում, որ մի օր մեզ հետ էլ հրաշք կկատարվի: Երբեմն ավելի հեշտ է հիմքից տուն կառուցելը, քան հին տունը վերանորոգելը: Այնքան դժվար է հիվանդ պահել, երեխա մեծացնել՝ առանց տարրական հարմարությունների: Ճիշտ է՝ շինարարությունն ավարտին է մոտենում, բայց ես դեռ չեմ հավատում, որ դա մեզ հետ է կատարվում: Ասես երազ լինի. առանց ձեր օգնության, մեր ընտանիքն այդպես էլ չէր իմանա, թե ինչ է իսկական տունը»,- ասել է ընտանիքի մայրը, Դիանան:
«Ամեն անգամ, երբ մասնակցում ենք շինարարական աշխատանքների, փորձում եմ զգալ ընտանիքի տրամադրությունը: Կառուցվող տան փոփոխութունն իր արտաքին տեսքով տեսանելի է բոլորին: Ինձ առավելապես հետաքրքրում է մարդկանց հոգու ներսում կատարվող փոփոխությունը. այն հույզերն ու ապրումները, որոնք շատ հաճախ դրսևորվում են զուսպ, հավաք, միայն աչքերի փայլով կամ լուսավոր ժպիտով: Հենց այդ փոփոխությունն էլ դրական լիցքեր է փոխանցում նրանց՝ թույլ տալով շտկել մեջքը: Ուզում եմ հույսից ծնված այդ վստահությունը տեսնել շատերի ընտանիքում: Հենց դրա համար էլ այստեղ ենք»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Հատկապես գյուղերում, ընտանիքի սոցիալական առանց այդ էլ ծանր վիճակն առավել տխուր է դառնում կենցաղային տարրական պայմանների բացակայության պատճառով: Օրվա հացի խնդրին ավելանում է անշուք միջավայրում երեխաներ մեծացնելու խնդիրը: Այս ծրագիրն ընտանիքներին օգնում է կառուցել ոչ միայն ապահով պատեր, այլև լավատեսություն՝ ապագայի նկատմամբ: Թոթափելով ամենածանր լուծը, ընտանիքները փորձում են եկամտի միջոց գտնել գյուղում և չլքել իրենց տունը»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 2017 թվականին կատարել է 25 մլն ՀՀ դրամի, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ ավելի քան 333 մլն ՀՀ դրամի ներդրում:

The fifth family in Shirak region and the 149th family in Armenia has benefited from a six-year partnership between VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing. The Simonyans from the village of Saralanj are one the beneficiaries of the housing project. By the end of the year, instead of the half-damaged three-room house built in 1960s, the family will have a stone house with a bigger housing space, including a kitchen and a bathroom.
The housing project implemented in different parts of Armenia would not be so successful if not for the direct involvement of the partners in construction works. The family not only feels the physical support in finishing the construction of the house in the shortest time possible, but also starts looking to the future with hope and optimism.
“Last year, when you built a house in our village, I started dreaming, but couldn’t believe that one day we too would be included in the housing program. Sometimes it is easier to build a house from the ground up, than to renovate a dilapidated one. It is so hard to look after a sick person, to raise children without basic housing conditions. It is true that the construction will soon be completed, but still I do not believe that all this is happening with us. It is like a dream; without your help my family would never know what a decent home is,” said Diana, the family mother.
“Every time we participate in construction works, I try to feel the mood of the family. We see the results of our efforts; we see how the house is being built. What I am concerned about, is the changes in the spirit of the people, their feelings that are often expressed with reservation, by just a modest smile or by the sparkle in their eyes. It is these changes in the spirit that help people regain confidence in themselves and in their future. I would like to see this confidence and hope in as many families as possible. This is the reason why we are here,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“This program helps the families to build not only safe walls, but also optimism for the future. Overcoming the heaviest problem, the families try to find a means of income in the village and not leave it,” said Fuller Center for Housing President Ashot Yeghiazaryan.
For the implementation of the housing project, VivaCell-MTS invested AMD 25mln in 2017; in total, more than AMD 333 mln has been invested so far.