Հայկական պատվիրակությունը կարևորում է ներկայությունը եվրոպական բոլոր միջոցառումներին, որտեղ հնարավորություն կա խոսելու խնդիրների մասին: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն հայտարարել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով Բաքվում կայանալիք Եվրանեսթի համաժողովին:
«Մենք չունենք բարդույթներ մեզ սահմանափակելու: Եթե որոշվել է միջոցառումը կազմակերպել Բաքվում, ապա մենք ուզում ենք ու կարող ենք գնալ Բաքու», – նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Աշոտյանն ասել է, որ երկու օր առաջ Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից համանախագահներին ուղղված նամակում տրվել են անվտանգության երաշխիքներ բոլոր մասնակիցներին:
«Սա մեզ համար հիմք է շարունակելու նախապատրաստական աշխատանքները կոնֆերանսին մասնակցելու համար», – նշել է ՀՀԿ փոխնախագահը:
Սեպտեմբերի 22-ին Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները՝ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի գլխավորությամբ, Բաքվում կմասնակցեն Եվրանեսթ ԽՎ-ի սոցիալական, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված համաժողովին՝ նվիրված կանանց առողջության և գենդերային հավասարության խթանմանը: Հայկական պատվիրակության կազմում է նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը:

2 Сентябрь 2017 - 10:45 AMT
Армянская делегация придает важность представленности в европейских площадках, где есть возможность поговорить о проблемах. Об этом заявил глава комиссии парламента Армении по внешним отношениям Армен Ашотян.
«У нас нет комплексов ограничивать нас. Если решено провести мероприятие в Баку, мы хотим и можем поехать в Баку», – сказал журналистам Ашотян.
По его словам, два дня тому назад парламент Азербайджана направил сопредседателям МГ ОБСЕ письмо с гарантиями безопасности для всех участников, пишет Aysor.am.
«Для нас это основа продолжить подготовительные работы для участия в мероприятии», – сказал он.
Председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Армен Ашотян и депутат парламента Мане Тандилян 22 сентября посетят Баку. Делегация примет участие в форуме, организуемом комиссией по социальным, образовательным, культурным вопросам ПА «Евронест». Мероприятие посвящено вопросам здоровья женщин и стимулирования гендерного равенства.