Հայկական պատվիրակությունը կարևորում է ներկայությունը եվրոպական բոլոր միջոցառումներին, որտեղ հնարավորություն կա խոսելու խնդիրների մասին: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն հայտարարել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով Բաքվում կայանալիք Եվրանեսթի համաժողովին:
«Մենք չունենք բարդույթներ մեզ սահմանափակելու: Եթե որոշվել է միջոցառումը կազմակերպել Բաքվում, ապա մենք ուզում ենք ու կարող ենք գնալ Բաքու», – նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Աշոտյանն ասել է, որ երկու օր առաջ Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից համանախագահներին ուղղված նամակում տրվել են անվտանգության երաշխիքներ բոլոր մասնակիցներին:
«Սա մեզ համար հիմք է շարունակելու նախապատրաստական աշխատանքները կոնֆերանսին մասնակցելու համար», – նշել է ՀՀԿ փոխնախագահը:
Սեպտեմբերի 22-ին Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները՝ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի գլխավորությամբ, Բաքվում կմասնակցեն Եվրանեսթ ԽՎ-ի սոցիալական, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված համաժողովին՝ նվիրված կանանց առողջության և գենդերային հավասարության խթանմանը: Հայկական պատվիրակության կազմում է նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը:

The Armenian delegation has received security guarantees for participating in the Euronest conference in Baku, head of Armenian parliament’s committee on foreign affairs Armen Ashotyan said, Aysor.am reports.
According to Ashotyan, Armenia attaches great importance to presence in European venues where there is an opportunity to discuss various issues.
“We have no complexes limiting us. If it is decided to hold an event in Baku, we want and can go to Baku,” the lawmaker said.
Ashotyan said two days ago the Azerbaijani parliament sent a letter to the OSCE Minsk Group co-chairs with security guarantees for all the participants.
“This is a basis for us to continue preparing for the event,” he added.
An international conference titled “Responsibilities of parliaments for the implementation of UN Sustainable Development Goals No. 3 and 5 – health and gender issues in the Eastern Partnership region” will be held on September 22-23 in Baku.