Սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում առաջին անգամ տեղի կունենա Yerevan Food Fest By Hartak ռեստորանային սննդի քաղաքային փառատոնը: Euromag-ն անդրադարձել է այդ իրադարձությանը՝ նշելով, որ 3 օրվա ընթացքում հնարավոր կլինի փորձել ոչ միայն ավանդական հայկական ճաշատեսակները, այլ նաև համտեսել ժամանակակից հայկական խոհանոցը սովորականից ցածր գնով: Փառատոնի ղեկավար Աննա Մազմանյանը պատմել է, թե հատկապես ինչի վրա կարելի է ուշադրություն դարձնել:
Առաջին 2 օրերին՝ սեպտեմբերի 21-ին և 22-ին շեֆ խոհարարներն ու այլ փորձագետներ վարպետության դասեր, վորքշոփեր կանցկացնեն և հանրային դասախոսություններով հանդես կգան The LOFT-ում և Complex Bar-ում:
Փառատոնին երևանյան մոտ 30 ռեստորան կմասնակցի: Գլխավոր իրադարձությունը սպասվում է սեպտեմբերի 23-ին, Անգլիական այգում: Փառատոնում շեշտը կդրվի ժամանակակից հայկական խոհանոցի վրա: Ինչպես նշել է Աննա Մազմանյանը, անշուշտ, կներկայացվեն ազգային ուտեստներ, սակայն առաջին հերթին սա հայկական ռեստորանների տոնն է լինելու:
Երևանի լավագույն ռեստորանները հյուրերին կներկայացնեն ազգային ճաշատեսակները, Երևանի ասիական ռեստորաններից մեկը կպատրաստի ամենամեծ ռոլը: Երևանի համար ևս մեկ հեռանկարային և նոր թեմա է սթրիթ-ֆուդը՝ հարթակներից մեկում սթրիթ-ֆուդի վարպետության դաս կտրվի:
Նշվում է, որ թեև հայկական խոհանոցն ասոցացվում է կալորիական ուտեստների հետ, փառատոնում այն նորովի կներկայացվի, ռեստորաններից մեկը կներկայացնի ճարպի և շաքարի ցածր պարունակությամբ ուտեստներ՝ միայն ցածր կալորիականությամբ ճաշատեսակներով:
Պարբերականը նշում է, որ Հայաստանում միշտ ուժեղ են եղել հացի պատրաստման ավանդույթները՝ ով չգիտի հայկական լավաշը, կներկայացվեն նաև հացի տարբեր տեսակներ և թխվածք:
Փառատոնի խոսնակների թվում են Աննա Ելովիկովան (Հյուսիսային Կովկասի ռեստորատորների և հյուրանոցների տերերի ասոցիացիայի նախագահ), գաստրոնոմիական ուղղվածության հայտնի բլոգեր Աննա Ձյուբան, «Դոլմաստերի» սեփականատեր Լիլիթ Հարությունյանը, լրագրողներ և ռեստորանատերեր:

5 Сентябрь 2017 - 09:06 AMT
21-23 сентября в столице Армении пройдет городской фестиваль ресторанной еды – Yerevan Food Fest By Hartak, в рамках которого можно будет попробовать как армянские национальные блюда, так и интересные кулинарные изыски, и все это по цене намного ниже обычной. О фестивале и том, что можно будет отведать в его рамках рассказывает издание Euromag.
Мероприятие продлится три дня. В течение первых двух дней фестиваля – 21-22 сентября шеф-повара и другие эксперты будут проводить мастер-классы, воркшопы и публичные лекции на площадках The LOFT и Complex Bar. В фестивале примут участие порядка тридцати ереванских ресторанов, которые представят как полюбившиеся блюда, так и меню для фестиваля. Эти блюда будут продаваться по специальной цене, гораздо ниже обычной.
Главное событие фестиваля пройдет 23 сентября в одном из самых знаменитых центральных парков столицы – в Английском парке, с участием ереванских ресторанов, шеф-поваров, представителей гастрономической индустрии. На фестивале основной акцент придется на современную местную кухню.
«Конечно, на фестивале будут представлены национальные блюда, но в первую очередь это праздник армянских ресторанов», – отметила руководитель Yerevan Food Fest Анна Мазманян.
Лучшие армянские рестораны Еревана порадуют гостей своим национальным меню. Так, один из ресторанов предложит попробовать необычную толму «Удоли», приготовленную из ребрышек ягненка и капустных листьев. Рецепту этого блюда больше тысячи лет. Один из азиатских ресторанов Еревана сделает самый большой ролл. К его закручиванию будут привлечены все гости фестиваля.
Стрит-фуд – еще новая, но очень модная и перспективная тема для Еревана. На одной из площадок даже будет организован мастер-класс по стрит-фуду.Армянская национальная кухня всегда ассоциировалась с чем-то калорийным, но на фестивале один из рестованов-участников представит меню, куда входят только низкокалорийные блюда с пониженным содержанием жира и сахара.
Среди спикеров фестиваля такие эксперты отрасли, как Анна Еловикова (Президент Ассоциации рестораторов и отельеров Северного Кавказа), известный гастрономический блогер Анна Дзюба, Лилит Арутюнян (владелица заведения «Долмастер»), а также журналисты и рестораторы.