Սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում առաջին անգամ տեղի կունենա Yerevan Food Fest By Hartak ռեստորանային սննդի քաղաքային փառատոնը: Euromag-ն անդրադարձել է այդ իրադարձությանը՝ նշելով, որ 3 օրվա ընթացքում հնարավոր կլինի փորձել ոչ միայն ավանդական հայկական ճաշատեսակները, այլ նաև համտեսել ժամանակակից հայկական խոհանոցը սովորականից ցածր գնով: Փառատոնի ղեկավար Աննա Մազմանյանը պատմել է, թե հատկապես ինչի վրա կարելի է ուշադրություն դարձնել:
Առաջին 2 օրերին՝ սեպտեմբերի 21-ին և 22-ին շեֆ խոհարարներն ու այլ փորձագետներ վարպետության դասեր, վորքշոփեր կանցկացնեն և հանրային դասախոսություններով հանդես կգան The LOFT-ում և Complex Bar-ում:
Փառատոնին երևանյան մոտ 30 ռեստորան կմասնակցի: Գլխավոր իրադարձությունը սպասվում է սեպտեմբերի 23-ին, Անգլիական այգում: Փառատոնում շեշտը կդրվի ժամանակակից հայկական խոհանոցի վրա: Ինչպես նշել է Աննա Մազմանյանը, անշուշտ, կներկայացվեն ազգային ուտեստներ, սակայն առաջին հերթին սա հայկական ռեստորանների տոնն է լինելու:
Երևանի լավագույն ռեստորանները հյուրերին կներկայացնեն ազգային ճաշատեսակները, Երևանի ասիական ռեստորաններից մեկը կպատրաստի ամենամեծ ռոլը: Երևանի համար ևս մեկ հեռանկարային և նոր թեմա է սթրիթ-ֆուդը՝ հարթակներից մեկում սթրիթ-ֆուդի վարպետության դաս կտրվի:
Նշվում է, որ թեև հայկական խոհանոցն ասոցացվում է կալորիական ուտեստների հետ, փառատոնում այն նորովի կներկայացվի, ռեստորաններից մեկը կներկայացնի ճարպի և շաքարի ցածր պարունակությամբ ուտեստներ՝ միայն ցածր կալորիականությամբ ճաշատեսակներով:
Պարբերականը նշում է, որ Հայաստանում միշտ ուժեղ են եղել հացի պատրաստման ավանդույթները՝ ով չգիտի հայկական լավաշը, կներկայացվեն նաև հացի տարբեր տեսակներ և թխվածք:
Փառատոնի խոսնակների թվում են Աննա Ելովիկովան (Հյուսիսային Կովկասի ռեստորատորների և հյուրանոցների տերերի ասոցիացիայի նախագահ), գաստրոնոմիական ուղղվածության հայտնի բլոգեր Աննա Ձյուբան, «Դոլմաստերի» սեփականատեր Լիլիթ Հարությունյանը, լրագրողներ և ռեստորանատերեր:

On September 21-23, the Armenian capital will host the Yerevan Food Fest By Hartak, a very special city food festival for tasting both Armenian national dishes and interesting culinary delights, all at a price much lower than usual. Euromag has prepared a special feature about what you can eat at the event in Yerevan.
The most important event of the festival will be held on September 23 in one of the most famous central parks of the capital – the English park – with the participation of Yerevan restaurants, chefs, industry representatives. Modern local cuisine will be in the limelight of the event.
"Of course national dishes will be presented at the festival, but first of all this is a celebration of Armenian restaurants, "Anna Mazmanyan, head of Yerevan Food Fest, said.
The best Armenian restaurants of Yerevan will delight the guests with their national menus.
One of them will offer an unusual type of tolma known as Udoli, prepared from lamb ribs and cabbage leaves. The recipe for the dish is more than a thousand years old.
One of the Asian restaurants of Yerevan will make the biggest roll, with all the guests invited to participate in the process.
Street food is still a new, but very promising topic for Yerevan. At one of the venues, a street food master class will be organized.
Armenian national cuisine has always been associated with high-calorie dishes, but at the festival one of the participating restaurants will unveil a menu of only low-calorie dishes with reduced fat and sugar.