Բրիտանական Charities Aid Foundation (CAF) հիմնադրամը հրապարակել է աշխարհում բարեգործության տարածման World Giving Index զեկույցը, որը հաշվի է առնում քաղաքացիների հակվածությունը բարեգործական նպատակներով գումար հատկացնելուն, կամավորական օգնությանն ու անծանոթ մարդկանց օգնելուն։
Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Վրաստանը ցանկի ետնամասում են հայտնվել․ Հայաստանը 139 երկրից բաղկացած վարկանիշում 120-րդ, Ադրբեջանը՝ 126-րդ, Վրաստանը 135-րդ տեղում է, ՌԴ-ն՝ 124-րդ հորիզոնականում։
Կազմակերպության անցկացված հարցման համաձայն, ՀՀ-ում վերջին ամսում անծանոթին օգնել է հարցվածների 44%-ը, գումար հատկացրել 12%-ը, կամավորական աշխատանք կատարել 4%-ը։
Հիմնադրամն ամեն տարի ավելի քան 500 մլն ֆունթ սթերլինգի բարեգործական ծրագրեր է կատարում աշխարհով մեկ։ Բարեգործական գործունեության հետազոտությունը հրապարակվում է 2010 թվականից։

Britain-based Charities Aid Foundation (CAF) has compiled its annual World Giving Index, according to which Indonesia topped the table for volunteering with a participation rate of 55%, while Armenia ranked bottom with a participation rate of just 4%.
The Charities Aid Foundation, which delivers more than £500 million to charities annually, has been producing the CAF World Giving Index since 2010. For this year’s report, more than 146,000 people were surveyed in 139 countries.
44% of Armenian reported having helped a stranger over the preceding month, and only 12% donated money.
In the global ranking, Armenia is rated 120th, followed by Russia in the 124th, Azerbaijan in the 126th, Georgia in the 135th, as Iran made it to the top 20 and placed the 17th.
Meanwhile, Myanmar retains its crown as the world’s most generous country for the fourth year in a row.