Սեպտեմբերի 11-ին Ազգային ժողով է ներկայացվել Հայաստանի և Մոլդովայի միջև առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ սահմանելու վերաբերյալ օրինագիծը:
Ինչպես նշել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, ներկայացնելով օրինագիծը, ԱՊՀ շրջանակում գործում է առանց վիզաների փոխադարձ այցելությունների մասին դրույթը:
«Մոլդովան, ինչպես և Հայաստանը, ԱՊՀ անդամ է: Սա ստանդարտ համաձայնագիր է, որը թույլ է տալիս ՀՀ քաղաքացիներին կես տարի առանց վիզայի գտնվել Մոլդովայում, և հակառակը՝ Մոլդովայի քաղաքացիներին՝ Հայաստանում», -պարզաբանել է Քոչարյանը:
Ըստ նրա, տվյալ համաձայնագիրը կտարածվի ինչպես դիվանագիտական, այնպես էլ սովորական անձնագրեր ունեցող քաղաքացիների վրա:
Ավելի վաղ ՀՀ խորհրդարանը որոշում ընդունեց, որի համաձայն Ճապոնիայի քաղաքացիներն ազատվեցին մուտքի արտոնագիր ստանալու անհրաժեշտությունից: Ըստ որոշման, Ճապոնիայի քաղաքացիները կկարողանան տարվա մեջ 180 օր առանց մուտքի արտոնագրի մնալ ՀՀ տարածքում:

11 Сентябрь 2017 - 07:57 AMT
Законопроект о ратификации соглашения о введении безвизового режима между Арменией и Молдовой представлен 11 сентября в армянском парламенте.
Как отметил замминистра иностранных дел Шаварш Кочарян, представляя законопроект, в рамках СНГ действует положение о взаимных безвизовых посещениях.
«Молдова, как и Армения является членом СНГ. Это стандартное соглашение, позволяющее в течение полугода без визы находиться гражданам Армении в Молдове, а гражданам Молдовы – на территории Армении», – пояснил Кочарян.
По его словам данное соглашение будет распространяться на владельцев как дипломатических, так и обычных паспортов.
Ранее правительство Армении приняло решение освободить граждан Японии от необходимости получения въездных виз.В соответствии с принятым решением граждане Японии смогут находиться без визы на территории Армении на протяжении 180 дней в год.