Երևանի հիմնադրման 2799 ամյակի միջոցառումների շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանը և Սքայբոլ ընկերությունը կազմակերպում են օդագնացության միջազգային «Բացահայտիր Հայաստանը երկնքից» փառատոնը, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 14-17-ը։
Աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած օդապարիկները սավառնելու են Երևանի երկնքում` ստեղծելով հեքիաթային վառ պատկեր։
Սքայբոլ ընկերության ներկայացուցիչ Նաիրի Բարսեղյանը PanARMENIAN.Net-ին տեղեկացրեց, որ փառատոնի պաշտոնական բացումը կայանալու է հոկտեմբերի 14-ին՝ Հանրապետության հրապարակում: Օդապարիկները մի քանի ժամ լուսավորված կմնան այնտեղ: Հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 15-ին, առավոտյան ժամը 07:00-ին և երեկոյան 17:00-ին, Հրապարակից թռիչքներ կիրականացվեն Երևանի վրայով:
Ամսի 17-ին թռիչքները կիրականացվեն Գառնիի շրջակայքում, նույն օրը երեկոյան տեղի կունենա փառատոնի փակումը:
Ինչ վերաբերում է թռիչքներին մասնակցելուն, ապա տոմսեր չեն վաճառվելու:
Նաիրի Բասեղյանի խոսքով, քանի որ մասնակիցների քանակը սահմանափակ է, և կազմակերպիչների նպատակներից է լուսաբանել միջոցառումը, թռիչքներին հիմնականում մասնակցելում են լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ և հովանավորների ու Սքայբոլի կողմից կազմակերպված խաղարկությունների արդյուքնում շահած քաղաքացիներ:

In the framework of events marking the 2799th anniversary of Yerevan's foundation, the city hall and Skyball are organizing an international hot air balloon festival, titled 'Discover Armenia from Above', on October 14-17.
Hot air balloons will arrive from all over the world to sail through the sky and create a dreamlike atmosphere in the Armenian capital.
In a conversation with PanARMENIAN.Net, Skyball representative Nairi Barseghyan said the festival will open at the Republic Square in downtown Yerevan on October 14.
The next day, the hot air balloons will, again, start from the square and fly over the city.
On the last day, the festival will move to Garni, where an ancient pagan temple is situated, and is set to return to the capital for a closing ceremony.
According to Barseghyan, no tickets will be sold, and only media representatives and those winning passes through a draw will have the chance to fly.