Հայաստանը 97-րդ հորիզոնականն է զբաղեցրել The Henley & Partners`Աշխարհի քաղաքացիությունների վարկանիշում,բարելավելով իր արդյունքն արտերկրում ապրելու և աշխատելու նոր հնարավորությունների հաշվին:
Աշխարհի քաղաքացիությունների վարկանիշը (The Henley & Partners – Kochenov Quality of Nationality Index, QNI) ներկայացնում է աշխարհի երկրների քաղաքացիության օբյեկտիվ գնահատականը: Փորձագետները 195 քաղաքացիություն են ընդգրկել ցանկում՝ 2012-2016-ի ցուցանիշներով:
2016-ին Հայաստանը ստացել է 29,9%՝ գրավելով 97-րդ տեղը: 2015-ին երկիրը 110-րդ տեղում էր, սակայն ցուցանիշն ավելի ցածր էր՝ 26,1%: Ընդհանուր առմամբ, ՀՀ քաղաքացիության դիրքը վերջին 5 տարում բարելավվել է 3,2%-ով:
2016-ին ՀՀ դիրքը բարելավվել է առաջին հերթին արտերկրում առանց մուտքի արտոնագրի ապրելու ու աշխատելու հնարավորությունների ընդլայնման հաշվին: Հայերի համար այդ առումով հասանելի են դարձել Բելառուսը, Վրաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Ռուսաստանը:
Ինչպես նախորդ 5 տարիներին, 2016-ի ևս առաջատարը Գերմանիան է 82,7 տոկոսով: Երկրորդը կիսում են Ֆրանսիան ու Դանիան, հաջորդում են Իսլանդիան, Շվեդիան և Նորվեգիան: Ընդհանուր առմամբ առաջատարների տասնյակը զգալիորեն չի փոխվել՝ դուրս են մնացել Իռլանդիան և Բելգիան, որոնց փոխարինել են Իսպանիան և Իտալիան: Ցանկը եզրափակում են ՀԱՀ-ը՝ 16,3 տոկոսով և Աֆղանստանը 14,6 տոկոսով:

13 Сентябрь 2017 - 07:50 AMT
Армения заняла 97-е место в ежегодном Индексе гражданств мира, улучшив свой результат за счет новых возможностей для жизни и работы за границей.
Индекс гражданств мира (The Henley & Partners – Kochenov Quality of Nationality Index, QNI) демонстрирует объективную оценку гражданств разных стран мира. Эксперты ранжировали 195 гражданств по разным показателям за период с 2012 по 2016 год.
Так, в 2016 году Армения получила 29,9%, тем самым заняв 97-ю позицию в мировом рейтинге. В 2015 году страна находилась на 110-м месте, однако показатель был ниже – 26,1%. В целом, позиция армянского гражданства улучшилась за последние 5 лет на 3,2%.
Улучшение показателей Армении в 2016 году произошло прежде всего за счет расширения возможностей безвизового проживания и работы в других странах. Для армян стали доступны Белоруссия, Грузия, Казахстан, Киргизия и Россия.
Первое место в 2016 году, как и в пяти предыдущих, досталось Германии (82,7%). Второе место разделили Франция и Дания, далее следуют Исландия, Швеция и Норвегия. В целом десятка лидеров существенно не изменилась с прошлого года. Из нее выбыли Ирландия и Бельгия, на смену которым пришли Испания и Италия. Замыкают список Центрально-Африканская Республика (16,3%) и Афганистан (14,6%).