Zydus Cadila-ի մասը կազմող Cadila Healthcare հնդկական դեղագործական ընկերությունը հայտարարել է, թե ռուսաստանյան Pharm-Aid- ի հետ ջրծաղիկի դեմ պատվաստանյութի արտադրության վերաբերյալ բացառիկ պայմանագիր է կնքել: Նշվում է, որ այս պայմանագրի շնորհիվ Zydus-ը հնարավորություն է ստանում մուտք գործել Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ուզբեկստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի դեղերի շուկաներ:
Պատվաստանյութի նախնական պահանջը միայն ՌԴ-ում կանխատեսվում է տարեկան 3 մլն չափաբաժին:
PanARMENIAN.Net –ն այս առթիվ զրուցել է ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի խորհրդական, Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը հետ՝ փորձելով հասկանալ՝ հնարավոր է Հայաստանում ռուսական արտադրության ջրծաղիկի պատվաստանյութի իրացումը:
Մասնագետը նշեց, որ նախևառաջ ՀՀ պատվաստումների ազգային օրացույցով առնվազն մինչև 2020 թիվը ջրծաղիկի պատվաստման ներդրում չի նախատեսվում:
«Մեր պատվաստումների բյուջեն հաստատված է մինչև 2020-ը, և նման փոփոխություն չի նախատեսվում: Եթե անգամ նման քննարկում լիներ, որ Հայաստանում ջրծաղիկի դեմ պատվաստում ներդրվեր, մենք մեր բոլոր պատվաստումները գնում ենք ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի միջոցով և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից նախաորակավորմամբ դեղագործական ընկերություններից: Իսկ այստեղ շատ բարձր չափանիշներ են, և ընդամենը 1-2 տարվա պատմություն ունեցող դեղագործական ընկերությունը, առավել ևս՝ նոր հիմնադրվողը, չի կարող հավակնել նախաորակավորում անցնելուն»,- ասաց Սահակյանը՝ նշելով, որ նորաբաց ընկերույթյունն առնվազն առաջիկա 10 տարին չի կարող Հայաստանը դիտարկել՝ որպես իրենց արտադրանքի սպառման համար պոտենցիալ շուկա:

The health ministry on Tuesday, September 19 said that no chickenpox vaccine will enter the Armenian market for now.
Earlier, Cadila Healthcare said it has entered into an exclusive agreement with Russia-based Pharm-Aid for the technology know-how for chickenpox vaccine production.
Through this agreement, Zydus gains access to the public and private market segments in Russia, Armenia, Belarus, Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan, Cadila Healthcare said in a statement.
Chickenpox vaccine also called Varicella is caused by the varicella-zoster virus, which leads to a highly contiguous childhood disease.
In a conversation with PanARMNIAN.Net, National Immunization Program Manager at Armenia's health ministry Gayane Sahakyan said the country's national vaccination schedule envisages no investments into chickenpox vaccines at least by 2020.
"Out vaccination budget has been approved for until 2020, and no such amendment is expected," Sahakyan said.
"Armenia acquires all the vaccines from the UN Children's Fund and from pharmaceutical companies pre-qualified by the World Health Organization. The standards are high, and a pharmaceutical company with a one- or two-year history cannot pass pre-qualification."
Sahakyan said that the newly-established company can't consider Armenia as a potential market for the coming 10 years.