Մինսկի խմբի համանախագահները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը, սեպտեմբերի 22-23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել են Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին ու Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովին: Այս հանդիպմանը նախորդել էին արտգործնախարարների հետ առանձին-առանձին հանդիպումները:
«Խորհրդակցությունների հիմնական նպատակը հակամարտության գոտում այժմ տիրող իրավիճակը քննարկելն էր, բանակցային գործընթացն ակտիվացնելու ճանապարհները գտնելը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև հանդիպում նախապատրաստելը», – ասված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունում:
Համանախագահներն ակնկալում են, որ այդ հանդիպումը կնպաստի կողմերի միջև վստահության աճին և նրանք քաղաքական կամք կդրսևորեն՝ խնդրի առանցքային հարցերի փոխզիջումային լուծումներ գտնելու համար:
Նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել աշխատելու համանախագահների հետ՝ մոտ ապագայում արդյունավետ հանդիպում կազմակերպելու համար:

25 Сентябрь 2017 - 06:59 AMT
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов, Стегафан Висконти и Эндрю Шафер провели отдельные встречи, а затем и совместную с главами МИД Армении Эдвардом Налбандяном и Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым с 22 по 23 сентября на полях Генеральной Ассамблеи ООН. Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик также принял участие во встрече.
«Главная цель встречи глав МИД Армении и Азербайджана состояла в том, чтобы обсудить текущую ситуацию в зоне конфликта, изучить пути активизации переговорного процесса и подготовиться к предстоящему саммиту между президентами Армении и Азербайджана»,- говорится в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Сопредседатели ожидают, что встреча на высшем уровне будет способствовать укреплению доверия и политической воли между сторонами в поиске компромиссных решений по ключевым вопросам урегулирования.
Министры выразили готовность сотрудничать с сопредседателями в подготовке к успешному саммиту в ближайшем будущем.