Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արդեն երեք տարի, Տավուշի մարզի սահմանապահ Բերդավան գյուղում արդյունավետ գործընկերություն են ծավալվում՝ «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում: Կողմերն իրականացրել են արտաքին լուսավորության համակարգի կառուցման երկու ծրագիր, որի արդյունքում լուսավորվել են համայնքի հիմնական փողոցները, գյուղի սահմանային եզրը, դեպի մանկապարտեզ, դպրոց և համայնքային նշանակության այլ կառույցներ տանող փողոցները:
Դեռևս 2016-ի աշնանը Բերդավանում տեղակայվել էր 175 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով 5425մ երկարությամբ տարածք։ Ընթացիկ տարում, ծրագրի երկրորդ փուլով, էներգախնայող արտաքին լուսավորության LED լուսարձակների թիվն ավելացել է ևս 27-ով, ինչի արդյունքում լուսավորվել է հիմնական փողոցներից մնացած 900մ-ը: Երկու ծրագրի արդյունքում ընդհանուր առմամբ տեղակայվել է 202 LED լուսարձակ, լուսավորվել 6325մ տարածություն:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC հիմնադրամի գլխավոր ճարտարագետ, ծրագրի պատասխանատու Մարտին Մարալչյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը, Բերդավանի վարչական ղեկավար Սմբատ Մուղդուսյանը և համայնքի բնակիչները:
«Երկրի սահմաններն ամուր պահող գյուղացին թիկունք է մեզ համար: Կարևոր է, որ նա ունենա փոխադարձության զգացողությունը: Իր խնդիրների մեջ մեկուսանալը կթուլացնի հողի մշակին: Իսկ երբ իրականացվեն կարևոր, երկարաժամկետ արդյունք ենթադրող ծրագրեր, մեր հայրենակիցները կզգան, որ իրենք մենակ չեն, և որ մենք էլ թիկունք ենք իրենց համար: Եթե ցանկանում ենք կառուցել հզոր երկիր, պարտավոր ենք հիշել ամենակարևորի մասին. անհրաժեշտ է լինել միասնական: Դա բոլորովին բարդ չէ»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագիրը հնարավորություն է տալիս թեթևացնելու համայնքի ֆինանսական բեռը, աշխուժացնելու համայնքային կյանքը, լուծելու օրվա ուշ ժամերին անվտանգ քայլելու ու երթևեկելու խնդիրները, ինչն առավել կարևոր է սահմանամերձ գյուղերում: LED լուսարձակերի բնապահպանական բաղադրիչն էլ ապահովում է կայուն և մաքուր շրջակա միջավայր։

It has been 3 years since the village of Berdavan in Armenia's Tavush province obtained outdoor lighting as a result of the Alternative Energy project initiated by the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS.
The partners have constructed 2 outdoor lighting systems. The central roads of the village, including those leading to the kindergarten, the school and other important community centers, are illuminated now.
In the fall of 2016, 175 LED lights were installed in Berdavan illuminating a 5,425 m long area. During the second stage of the project, 27 LED lights were installed, lighting another 900 m of the main road. In total, 202 LED lights were installed; with 6,325 m of roadways currently illuminated in the village.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, project coordinator and general engineer of the FPWC Martin Maralchyan, head of Noyemberyan community Karen Abazyan, head of Berdavan Smbat Mughdusyan and the community residents attended the launch of the newly constructed energy-efficient system.
“Villagers living in border communities are the guards of our safety. It is important to make sure that they feel our support, too. If the villagers are left alone to cope with their problems, they might lose hope and the will to struggle. By implementing long-term sustainable projects, we want to show the villagers that they are not alone, that they have our backing. If we want to build a strong country, we should remember that our strength lies in our unity. Everything will be possible if we always keep that in mind,” said Yirikian.
Introducing energy efficient technological solutions provides a cost effective way to improve village life. Outdoor lighting provides a safer environment at night.
The energy efficient LED lights ensure that this project is environmentally sustainable. In contrast to regular light bulbs, LED lights are capable of serving much longer and consume 80% less electricity.