«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»ընկերությունը, «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամը և Երևանի քաղաքապետարանն ազդարարել են «Կոկա-Կոլա Երևան Կիսամարաթոն» նախագծի՝ Հայաստանի ամենակարևոր սպորտային իրադարձություններից մեկի մեկնարկը: Ավանդույթի համաձայն, հայաստանաբնակ և արտասահմանից ժամանած հազարավոր վազորդներ հոկտեմբերին կհավաքվեն Երևանում՝ իրենց ուժերը փորձելու 5, 10 և 21կմ երկարությամբ վազքուղիներում:
«Կոկա-Կոլա բրենդի գործունեության հիմքում միասնականություն և երջանկություն տարածելն է: Կիսամարաթոնը հիանալի հնարավորություն է ոչ միայն վազելու մշակույթը խրախուդելու, այլև մարդկանց միավորելու, իրար աջակցելու, միասին տոնելու և լավ ժամանակ անցկացնելու համար: Այն նաև դրդում է մարդկանց բարձրացնել նպատակների նշաձողն ու հասնել դրանց: Այս ամենը համապատասխանում է մեր ընկերության արժեքներին, և մենք ուրախ ենք արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ աջակցել այս նախագծին»,- ասել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Քրիստոֆ Սփեքը։
Կիսամարաթոնը բաց է թե պրոֆեսիոնալ, թե սիրողական վազորդների համար՝ անկախ փորձառության մակարդակից: Այն 4 տարբեր երկարությամբ վազքուղի ունի. 1 կմ՝ նախատեսված 7-12 տարեկան երեխաների համար, ինչպես նաև 5, 10 և 21 կմ երկարությամբ վազքուղիներ: Բացի հիմնական վազքից, «Երևան Կիսամարաթոն վազքի ակումբի» շրջանակում վազքի դաընթացներ են կազմակերպվում: Շաբաթական երեք անգամ անցկացվող մարզումները բաց են բոլորի համար և հարմար են խմբակային վարժանքի, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալ մարզիչների կողմից խորհուրդներ ու ուղղորդումներ ստանալու համար:
«Կոկա-Կոլա Երևան Կիսամարարաթոնը Հայաստանում առողջ ապրելակերպ և սպորտային տուրիզմ խթանելու կարևոր առաքելություն ունի՝ երկիրն այցելությունների և հայրենադարձության համար ավելի գրավիչ դարձնելով: Ամեն տարի Կիսամարաթոնը շարունակում է ամենատարբեր տարիքի մարդկանց ներգրավել՝ խրակուսելով առողջ ապրելակերպը և վազելու սովորությունը: Մեր նպատակն է Երևան Կիսամարաթոնն տարածաշրջանում ամենակարևոր սպորտային իրադարձությունը դարձնել: Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր բոլոր գործընկերներին, այդ թվում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությանն ու Երևանի քաղաքապետարանին, այս հիանալի նախաձեռնությանն աջակցելու համար» ասել է «Վերադարձ Հայաստան» Հիմնադրամի փոխտնօրեն, «Երևան Կիսամարաթոն» ծրագրի ղեկավար Անահիտ Ադամյանը:
5, 10 և 21 կմ երկարությամբ վազքուղիներում հաղթողներին տրվող դրամական պարգևներից բացի «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» հատուկ անակնկալ է պատրաստել 10 և 21կմ վազքուղիներում ամենաարագ հայաստանաբնակ տղամարդ և կին վազորդների համար: Ընկերությունը նրանցից յուրաքանչյուրին կապահովի մեկ տարվա բարձրակարգ «Bonaqua» ջրի պաշարով՝ 730լ:
«Կոկա-Կոլա Երևան Կիսամարաթոնն» ունի նաև բարեգործական բաղադրիչ. վազքին մասնակցելու են հաշմանդամ վազորդներ, որոնք մրցելու են 5 կմ վազքուղում: Բացի այդ Կիսամարաթոնի մասնակիցները հնարավորություն ունեն աջակցել «Դասավանդիր Հայաստան», «ՀԲԸՄ մանկական կրթական կենտրոններ», «Օրրան», «Բարի տնակ կենտրոն» բարեգործական ծրագրերին՝ գրանցման հայտերը լրացնելիս առցանց նվիրատվություն կատարելով: Մասնակցության համար անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել www.yerevan21.am կայքում:
Կիսամարաթոնը հմտորեն կազմակերպված միջոցառում է, որը հավաստագրված է միջազգային մարաթոնների ասոցիացիայի կողմից և ունի միջազգային չափանիշներին համապատասխանող վազքուղի:
Բացի «Կոկա-Կոլա Ընկերությունից», «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամից և Երևանի քաղաքապետարանից, կազմակերպիչների թիմում են Կոնվերս բանկը՝ կիսամարաթոնի պաշտոնական բանկը, Tri-Club Yerevan տրիատլոնի ակումբը, Վազորդների հայաստանյան ակումբը և «ԲԱՐՐԻ», «ՇոփԻն» ընկերությունները:

Coca-Cola Hellenic Armenia and Repat Armenia Foundation have announced the start of Coca-Cola Yerevan Half Marathon project, one of the most important sports events in Armenia. As has already become a tradition, in October thousands of runners, both local and from abroad, will gather in Yerevan to test their strengths in 5km, 10km and 21km distances. This year the organizers expect up to 2500 participants.
“Bringing togetherness and happiness is in the core of the Coca-Cola brand. Yerevan Half Marathon is a great occasion to not only spread the running culture but also to unite people, bring them together to support each other, to celebrate and have fun. It also pushes them to set higher targets and achieve those. All these resonate with our values and we are glad to support this project already for the second year in a row”, said Christoph Speck, General Manager of Coca-Cola Hellenic Armenia.
Coca-Cola Yerevan Half Marathon is open for both professional and recreational runners, despite their experience level. It has four distances: 1 km, designated specially for kids from 6-12 years old, as well as 5km, 10km and 21km. In addition to the main running event, open running trainings are held in the frame of Yerevan Half Marathon Running Club. These trainings, organized 3 times per week, are open for all willing and offer a convenient way to get a team workout, as well as receive tips and guidelines form professional coaches.
“Coca-Cola Yerevan Half Marathon has an important mission of promoting healthy lifestyle and sports tourism in Armenia, making it more attractive for visiting and repatriation. Every year the Half Marathon involves more and more people of all ages into the healthy habit or running. Our goal is to build the most prominent sport event in the greater region. I would like to thank all our partners, including Coca-Cola Company and Yerevan City Administration for supporting this great initiative“ Anahit Adamyan, Deputy Director of Repat Armenia and Race Director of Yerevan Half Marathon.
Apart from the monetary prizes set for winners of 5km, 10km and 21km routes, Coca-Cola Hellenic Armenia has a special surprise for the fastest 10km and 21km male and female runners living in Armenia. The Company will provide them with a year’s supply of its Bonaqua water – distributing 730l to each of the 4 runners.
Coca-Cola Yerevan Half Marathon has as well a charity component: runners with disabilities will participate in the race, competing on the 5 km course. In addition, participants of the Half Marathon can support “Teach for Armenia”, “AGBU Children's Centers”, “Orran” and “Bari tnak” charitable projects, making donations online, while filling in their registration forms. To take part in the run all participants must register at www.yerevan21.am.
Coca-Cola Yerevan Half Marathon is a professionally organized event, certified by AIMS (international association of marathons), and its route complies with international standards.
Apart from Coca-Cola Hellenic Armenia, Repat Armenia Foundation and Yerevan Municipality, the team of organizers includes as well Converse Bank – the official bank of the half marathon – Tri-Club Yerevan triathlon club, Armenian Runners Club, Barry and ShopIn,.