Հոկտեմբերի 6-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպան Ջոնաթան Լաքոթին՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ։
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը հաջողություն է մաղթել նրան և հույս հայտնել, որ Ջոնաթան Լաքոթն իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների առավել զարգացմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Լաքոթը վստահեցրել է, որ հնարավոր ջանքերը կներդնի հայ-ֆրանսիական բացառիկ հարաբերությունների առավել ընդլայնման և խորացման նպատակով, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներոում փոխգործակցությանը, ամուր իրավապայմանագրային դաշտի առավել ընդլայնմանը, միջխորհրդարանական ակտիվ շփումներին, ապակենտրոնացված համագործակցությանը, կրթական և մշակութային բազմաբնույթ կապերին։ Երկուստեք կարևորվել է ֆրանսահայ համայնքի արժեքավոր դերակատարությունը երկու երկրների միջև կապերի ամրապնդման գործընթացում։
Հայաստանի արտգործնախարարն ու Ֆրանսիայի դեսպանը մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական համագործակցության, Հայաստանում ֆրանսիական ներդրումների ծավալների ավելացմանն առնչվող հարցերի շուրջ։
Հանդիպման օրակարգում էին Հայաստան – Եվրոպական միություն համագործակցությունը և Արևելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։
Մտքեր փոխանակվեցին հաջորդ տարի Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների գագաթաժողովի կազմակերպմանն առնչվող հարցերի շուրջ։
Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Ֆրանսիայի դերակատարությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր։
Նոր դեսպանը 7 լեզվի է տիրապետում՝ ֆրանսերենի, գերմաներենի, ռուսերենի, իսպաներենի, էստոներենի, հունգարերենի, սերբախորվաթերենի:Լաքոթը մինչ նոր նշանակումը աշխատել է Մեծ Բրիտանիայում Ֆրանսիայի դեսպանատանը որպես խորհրդական։

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял 6 октября новоназначенного посла Франции Джонатана Лакота в связи с вручением копий верительных грамот.
Поздравив посла с назначением, министр пожелал ему успехов и выразил надежду на то, что своей деятельностью Лакот будет способствовать еще большему укреплению армяно-французских привилегированных отношений.
Поблагодарив за пожелания, посол Лакот заверил, что приложит максимальные усилия для еще большего расширения и углубления армяно-французских исключительных отношений.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов двустороннего сотрудничества, коснулись политического диалога на высоком уровне, взаимодействия в рамках международных структур, еще большего расширения крепкого договорно-правового поля, активных межпарламентских контактов, многообразных образовательным и культурным связей.
Стороны обменялись мнениями вокруг вопросов торгово-экономического сотрудничества, увеличения объемов французских инвестиций в Армении. В повестке встречи были также сотрудничество между Арменией и ЕС, а также подготовительные работы к брюссельскому саммиту Восточного партнерства. Состоялся также обмен мнениями вокруг организации предстоящего в следующем году в Ереване саммита глав государств и правительств стран Франкофонии.
Налбандян отметил важность роли Франции в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Новый посол владеет семью языками: французским, немецким, русским, испанским, эстонским, венгерским, сербохорватским.