Երևանյան փողոցներից մեկում հայտնվել է Հայաստանի հավաքականի և «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի գրաֆիտին, որի հեղինակն է Արթուր Ավագյանը (Ruthra Naygava):
Ինչպես PanARMENIAN.Net –ի հետ զրույցում պատմել է նկարիչը, Մխիթարյանի պատկերը հայտնվել է Երևանի Զեյթուն վարչական տարածքում գտնվող «Երեխաների աջակցության կենտրոնի» պատին: Ըստ նրա, գրաֆիտիի նպատակը խոցելի խմբերի երեխաներին հաջողության հասնելու մոտիվացիա տալն է ի դեմս ամենամեծ հաջողության հասած հայ ֆուտբոլիստի:
«Ես նման գործեր նույն նպատակով արել եմ տարբեր տեղերում՝ Երևանում, Վրաստանում, Կապանում: Կոնկրետ Հենրիխ Մխիթարյանի գրաֆիտին արվել է մի տեղ, որտեղ ապաստանում են խոցելի խմբերի երեխաներ…Կարծում եմ, նրանց, և ընդհանրապես երեխաներին, ուժեղ մոտիվացիա է պետք իրենց երազանքներին հավատալու համար, Հենոն շատ լավ օրինակ է նրանց համար»,-ասել է նկարիչը:
Հայաստանի 6 պետական մանկատանը 660 երեխա կա, որոնցից 560-ը, այսինքն 85 տոկոսը, հաշմանդամություն ունի: Գիշերօթիկ դպրոցներում սովորող երեխաների քանակը մոտ 3500 է: Նրանք այնտեղ են հայտնվել սոցիալական խնդիրների պատճառով, շատերը պահպանում են կապն ընտանիքի հետ և հետո տուն են վերադառնում:

16 Октябрь 2017 - 10:56 AMT
На одной из ереванских улиц появилось граффити полузащитника сборной Армении и «Манчестер Юнайтед» Генриха Мхитаряна. Автор граффити – армянский художник Артур Авагян (Ruthra Naygava).
Как сообщил в беседе с PanARMENIAN.Net художник, граффити с портретом Мхитаряна нарисовано на территории «Центра содействия детям» в ереванском административном районе Зейтун. По его словам, цель данной работы – обеспечить нуждающихся детей мотивацией в лице достигшего успеха армянского футболиста.
«Подобные граффити для схожих целей я рисовал в разных местах – в Ереване, Капане, Тбилиси. Граффити Мхитаряна нарисовано в месте, где находится социально уязвимая группа детей. Я считаю, что подобные дети, да и все дети, нуждаются в сильной мотивации, чтобы верить в свои мечты. А Мхитарян – прекрасный пример для них»,- отметил Артур.
В 6-и государственных детских домах Армении проживает 660 детей, из которых 560 (около 85%) имеют инвалидность. Число детей, проживающих в интернатных учреждениях, достигло 3500. Эти дети живут в школах-интернатах из-за социальных проблем, многие из них поддерживают связь с семьей, а затем возвращаются домой.