Հոկտեմբերի 17-ին, մրցանակաբաշխությամ կայացել է Արևորդի 7-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի փակման արարողությունը: Փառատոնի ֆիլմերի ծրագրի երեք՝ «Շրջակա միջավայր», «Վայրի բնություն», «Մանկապատանեկան» անվակարգերում հայտարարվել են հաղթող ֆիլմերը։
«Վայրի բնություն» անվանակարգում հաղթող ֆիլմ է ճանաչվել ռեժիսոր` Զոլտան Տորոկի (Շվեդիա) «Լեմինգ. Հյուսիսի փոքրիկ հսկան»:
«Բնապահպանական խնդիր» անվանակարգում՝ ռեժիսորներ Հայդի Բրեդենբուրգի, Մեթյու Օրզելի (ԱՄՆ Մեծ Բրիտանիա, Պերու) «Երբ բախվում են երկու աշխարհ» ֆիլմը
«Մանկապատանեկան» անվանակարգում հաղթող ֆիլմ է ճանաչվել «ԲԵՆՈՒ»-ն, որի ռեժիսորներն են Սթեֆան Օբերլը, Էնզիո Պրոբստը, Դոմինիկ Շոնը (Գերմանիա):
Փակման արարողությանը հաջորդել է Դեյվիդ Բոնդի «Վայրի մի բան» նախագիծ ֆիլմի ցուցադրությունը։
Փառատոնի մրցութային և տեղեկատվական ծրագրերում այս տարի ցուցադրվել է 83 ֆիլմ՝ ամբողջ աշխարհից: Երևանի 17 տարբեր վայրերում կազմակերպվել է 9 աշխատարան և 5 ցուցահանդես։
Փառատոնի հնգօրյա ժամանակահատվածում ֆիլմերը, աշխատարանները և ցուցահանդեսները ներկայացվել են Էօնում, Նոր Արվեստանոցում, Թումոյում, ՄԱԿ-ի գրասենյակում, «Հոդված 3» ակումբում, Մեդիա կենտրոնում, Բյուրոյում, Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում, Խնկո Ապոր անվ. և Ավ. Իսահակյանի անվ. գրադարաններում, «Իլիկ» ձեռագործ իրերի խանութ-սրճարանում, Մուրաբայում, Fiction փաբում և Ժան-Պոլ Էքզիստենցիալ սրճարանում։
Արևորդի միջազգային բնապահպանական կինոփառատոնն իր ձևաչափով առաջինն ումիակն է Հարավային Կովկասում։ Փառատոնն իրականացվում է Վայրի բնության ևմշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) նախաձեռնությամբ և գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ՝ 2007 թվականից։

The closing award ceremony of SunChild 7th International Environmental Festival took place on October 17 in Yerevan, Armenia, with winning films announced in 3 categories: WildLife, Environmental, Youth and Children.
The winner International WildLife category is "Lemming, the Little Giant of the North" by Zoltan Torok from Sweden.
International Environmental category's winner is "When Two Worlds Collide" by Heidi Brandenburg and Mathew Orzel, (USA, UK, Peru).
The prize of the International Youth and Children category went to "BENU" by Steffen Oberle, Enzio Probst, Dominik Schön (Germany).
The closing ceremony was followed by the screening of "Project Wild Thing" by David Bond.
83 films from all over the world were displayed in the framework of the SunChild Festival's informational and competition program, 9 workshops and 5 exhibitions were organized in 17 venues across Yerevan.
The SunChild International Environmental Festival's format is very unique and first in its kind in the South Caucasus. The Festival has been organized since 2007 by the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) in support of its general partner VivaCell-MTS.