Օրբելու անվան Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի` Իմունոլոգիայի և հյուսվածքային ինժեներիայի լաբորատորիան «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի կողմից տրամադրված դրամաշնորհի միջոցով գնված ժամանակակից, մարդու օրգանիզմին ամենամոտ միջավայր ապահովող ինկուբատորում կփորձի ցողունային բջիջների միջոցով վիրաբուժության մեջ օգտագործվող մարդու մաշկ աճեցնել:
«Շատ լավ որակի ինկուբատոր ենք ձեռք բերել, նախկինը բջիջների կենսունակ վիճակը պահպանելու համար չէր ապահովում բավարար պայմաններ, շատ հաճախ մեր կողմից իրականացվող փորձերը տեխնիկական խնդիրների պատճառով ձախողվում էին։ Առաջ ջերմաստիճանի և CO2 գազի ցուցիչների սանդղակների վրա նշագրում էինք իրականցրել, որպեսզի կարողանանք ձեռքով կարգավորումներ իրականացնել․ այժմ ինկուբատորն ինքնակարգավորվում է։ Առաջին մեր քայլը լինելու է ճարպային հյուսվածքից ցողունային բջիջներն անջատելը, այնուհետև ստեղծելու ենք բջիջների շտեմարան, որը օգտագործվելու է մեր գենոֆոնդին համապատասխանող մաշկի ստեղծման համար։ Բջիջների շտեմարանի օգնությամբ կկարողանանք ստանալ տարբեր հյուսվածքներ, օրինակ՝ լյարդի, անոթների և օրգանների հյուսվածքներ»,- նշել է Օրբելու անվան Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի Իմունոլոգիայի և հյուսվածքային ինժեներիայի լաբորատորիայի վարիչ Զարուհի Կարաբեկյանը։
«Ուրախ ենք, որ այսուհետ լաբորատորիայում գիտական աշխատանքներն ավելի արդյունավետ կկազմակերպվեն, ուսանողները հնարավորություն կունենան լաբորատորիայում փորձնական աշխատանքները իրականացնել ժամանակակից սարքերի միջոցով: Ներկայում մաշկի փոխպատվաստման համար հայաստանյան բժիշկները այլ երկրներից են հյուսվածքը ստանում։ Հուսով ենք, որ հիմնադրամի կողմից իրականացված ներդրման և մեր գիտնականների աշխատանքի արդյունքում շուտով այլընտրանք կունենանք»- ասել է «Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Աննա Գիշյանը։
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամն ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի, ֆրանսիական Կրեդիտ Ագրիկոլի, Կրեդիտ Ագրիկոլ ազգային ֆեդերացիայի և Գիշյան ընտանիքի կողմից ստեղծվել է երկու տարի առաջ: Այս տարի դրամաշնորհային ծրագրերին մասնակցելու համար հիմնադրամը ստացել է 128 հայտ: Օրբելու անվան Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի` Իմունոլոգիայի և հյուսվածքային ինժեներիայի լաբորատորիայի ներկայացրած ծրագիրը հաղթած 4 ծրագրերից մեկն է:

Лаборатория иммунологии и тканевой инженерии Института Физиологии имени Орбели получила финансирование от благотоврительного фонда «Степан Гишян» и приобрела современной инкубатор, обеспечивающий самую близкую к человеческому организму среду. Инкубатор позволит посредством стволовых клеток выращивать в лаборатории человеческую кожу, используемую в хирургии.
«Мы приобрели очень хороший инкубатор. Прежний инкубатор не обеспечивал достаточные условия, необходимые для поддержания жизнеспособного состояния клеток, очень часто наши опыты терпели неудачу из-за технических проблем. Раньше сотрудникам приходилось делать метки на шкале показателей газа CO2 и температуры, чтобы осуществлять регулирование вручную, а сейчас инкубатор обладает функцией саморегулирования. Нашим первым шагом станет выделение стволовых клеток из жировой ткани, после мы создадим базу данных клеток, которая будет использоваться для создания кожи, соответствующей нашему генофонду. База данных клеток поможет получать различные ткани, например печени, артерий и тканей органов»,- сказала заведующая лабораторией иммунологии и тканевой инженерии Института Физиологии имени Орбели Заруи Карабекян.
«Мы рады, что отныне научные работы в лаборатории будут проводиться с большей эффективностью, а студенты получат возможность вести практическую деятельность с использованием современного оборудования. В настоящее время армянские врачи получают ткани для трансплантации кожи из других стран. Надеемся, что благодаря инвестициям со стороны фонда и работе наших ученых вскоре у нас будет альтернатива», – сказаладиректор благотворительного фонда «Степан Гишян» Анна Гишян.
В 2015 году АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНК, французский Кредит Агриколь, Национальная Федерация «Кредит Агриколь» и семья Гишяна основали благотворительный фонд «Степан Гишян». В 2017 году фонд получил 128 заявок для участии в грантовых программах. Программа лаборатории иммунологии и тканевой инженерии Института Физиологии имени Орбели – одна из четырех победителей грантов фонда.