Պատմաճարտարապետական հուշարձաններով հարուստ և զբոսաշրջության կենտրոններից մեկը հանիսացող հինավուրց Գառնի գյուղում տեղի է ունեցել 2 «կանաչ» միջոցառում՝ էլեկտրական հեծանիվների կայանի բացումն ու արտաքին լուսավորության արդիականացված համակարգի գործարկումը։
«Արևորդի» 7-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի շրջանակում տեղի է ունեցել «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության «Կանաչ շարժունակություն» նախագծի էլեկտրական հեծանիվների կայանի բացման արարողությունը։ «Կանաչ շարժունակության» հեծանվակայանը զինված է արևային վահանակներով և մարտկոցներով: Հեծանիվները լիցքավորվում են միայն արևից ստացված էներգիայով՝ բացառելով մթնոլորտ վնասակար նյութերի արտանետումները։ Գառնի գյուղում հեծանվակայանի տեղադրման նպատակը էկո-տուրիզմի զարգացումն է։
Հեծանվակայանի բացմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Գառնի համայնքի ղեկավար Ահարոն Սահակյանը, ՀՀ բնապահպանության, տնտեսական զարգացման և ներդրումների, էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների և գյուղատնտեսության փոխնախարարները։ Հեծանվակայանի բացումից հետո մասնակիցները էլեկտրական հեծանիվներ են վարել մինչև Կոտայքի մարզի Գեղադիր գյուղ։
Հեծանվակայանում հնարավոր է վարձակալել էլեկտրական հեծանիվներ կամ լիցքավորել դրանք։ «Կանաչ շարժունակություն» ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԶԾ-ԳԷՀ Փոքր դրամաշնորհների ծրագրի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) աջակցությամբ։ Նախագծի նպատակն էլեկտրական հեծանիվների օգտագործման տարածումն է՝ որպես ջերմոցային գազերի արտանետումները բացառող այլընտրանքային փոխադրամիջոց։
«Էլեկտրական հեծանիվների կայանի բացումը ծանրակշիռ քայլ է առողջ ապրելակերպի, Հայաստանում մշակութային և բնապահպանական զբոսաշրջության զարգացման, բնապահպանության, հեծանիվով երթևեկողներիհամար հարմարավետ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ: Ամեն մեկը չէ, որկարող է հեշտությամբ տեղաշարժվել մեխանիկական հեծանիվով՝ հաշվի առնելովմեր երկրի աշխարհագրական առանձնահատկությունները: Այս առումով, էլեկտրական շարժիչով հեծանիվների ենթակառուցվածքի ներդրումն այլընտրանքչունի», – ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Նույն օրը Գառնիում գործարկվել է արտաքին LED լուսավորության համակարգ: Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ևՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքայինէներգիա» նախագծի շրջանակում՝ Գառնիում իրականացված՝ արտաքինլուսավորության համակարգի արդիականացման առաջին փուլով տեղակայվել է 47 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով ավելի քան 2 կմ տարածություն:
Գյուղում տեղակայված արտաքին լուսավորության նախկին համակարգը էլեկտրաէներգի սպառելու տեսանկյունից եղել է ոչ արդյունավետ, սպառվել է սպասվածից ավելի շատ էկելտրաէներգիա՝ ապահովելով ոչ բավարար լուսավորություն: Նախկին համակարգի լուսարձակները 5-6 անգամ ավելի հզոր են եղել, քան՝ նոր տեղադրված բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակները։
Բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը միտված է խնայելու համայնքային միջոցները: Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է, այսպիսի համակարգի օգտագործումը 80 տոկոսով կնվազեցնի էներգիայի ծախսը՝ թեթևացնելով գյուղի ֆինանսական բեռը:

Two green events – the opening of an electric bicycle station and the launch of a modernized outdoor illumination system – took place in the ancient village of Garni which hosts a number of historical and architectural monuments.
The opening of the e-bike station of the Green Mobility project took place in the framework of SunChild 7th International Environmental Festival.
The Green Mobility e-bike station is equipped with solar panels and batteries. The bicycles are charged only by solar energy not emitting any harmful substances into the atmosphere. One of the main aims of the e-bike station in Garni is tourism promotion.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the FPWC Founder Ruben Khachatryan, Head of Garni community Aharon Sahakyan, Deputy Ministers of Nature Protection, Economic Development and Investments, Energy Infrastructure and Natural Resources and Agriculture of Armenia took part in the bicycle station's opening ceremony. After the ceremony, the participants rode e-bikes to the temple of Garni and back.
The newly-opened station enables people to charge or rent e-bikes. Green Mobility is implemented with the support of the UNDP/GEF Small Grants Programme, VivaCell-MTS and the FPWC. The aim of the project is the promotion of e-bikes as an alternative transportation means, which do not contribute to greenhouse gas emissions.
“The opening of the e-bikes station is a nice impetus for healthy lifestyle, development of cultural and environmental tourism in Armenia, nature protection, as well as a precondition for the creation of comfortable conditions for bicycle riders. Not every person is able to move easily by mechanical bikes, taking into consideration the geographical specifications of our country. In this matter there is no alternative to the construction of electrical engine bikes infrastructure”, Yirikian said.
47 LED lights illuminating more than 2 km long territory were installed in Garni in the first stage of outdoor illumination system modernization in the framework of the Alternative Energy project implemented thanks to the cooperation of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets and VivaCell-MTS.
The former outdoor illumination system of the village was not energy efficient, consumed more electricity than expected providing not enough illumination. The former system’s lights were 5-6 times more energy consuming than the newly installed energy efficient and environmentally friendly LED lights.
The introduction of energy efficient outdoor LED lightening systems in the settlements intends to economize community means. Use of environmentally friendly and energy efficient LED lights is economically beneficial since it will curtail energy consumption by 80% thus contributing to communities` welfare.