Հայաստանի Ալագյազ զորավարժարանում արտակարգ պատահար է տեղի ունեցել՝ ռուսական ԶՈւ պայմանագրային զինծառայողը պատահաբար կրակել է ծառայակցի վրա, իսկ հետո ինքնասպան եղել:
«Վարժանքներից հետո զենքը հանձնելիս՝ ՌԴ ԶՈւ պայմանագրային զինծառայողը կոպտորեն խախտել է անվտանգության կանոններն ու ակամայից կրակոց արձակել ինքնաձիգից՝ մահացու վիրավորում հասցնելով մեկ այլ զինծառայողի: Վախենալով կատարվածից և ծառայակցի մահվան համար պատախանատվությունից՝ կրակող զինծառայողն ինքնասպան է եղել»,-ասվում է ՌԴ Հարավային զինշրջանի հայտարարության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ տեղում աշխատում է ՌԴ Հարավային զինշրջանի հանձնաժողովը:
2015-ի հունիսի 15-ին Գյումրիի «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի մերձակայքում սպանվել է ռուսական ռազմակայանի զինծառայող Իվան Նովիկովը: Ինչպես հայտնի դարձավ ավելի ուշ, նույն վայրում վիրավորվել է նաև նրա ծառայակիցը, ընդ որում երկուսն է դարձել են նույն պայմանագրային զինծառայողի զոհը, որն արդեն ձերբակալված է: Չնայած որ տեղի իրավապահ մարմինները քրեական գործ են հարուցել

A Russian soldier in Armenia involuntarily killed a fellow serviceman and shot himself because of fear of responsibility.
“On October 23, during the process of handing over the weapons after training at the Alagyaz firing range (Republic of Armenia), a contract serviceman brutally violated security requirements and fired from an assault rifle, fatally wounding another contract soldier,” the Southern Military District’s press service revealed.
“Scared from the offense and responsibility for the death, the serviceman shot himself.”
The Russian 102nd Military Base is situated in Gyumri, Armenia, part of the Transcaucasian Group of Forces. It was formerly the base of the 127th Motor Rifle Division of the Soviet Seventh Guards Army. The base is about 120 kilometers north of the Armenian capital, Yerevan.