Երկու հայկական համալսարան ընդգրկվել է Զարգացող Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի 250 լավագույն համալսարանների QS EECA University Ranking 2018 թվականի վարկանշային աղյուսակում:
Աղյուսակը կազմել է կրթական և արտասահմանում ուսման հարցերով մասնագիտացած բրիտանական Quacquarelli Symonds (QS) ընկերությունը՝ հիմնվելով բուհերի ինը՝ ներառյալ ակադեմիական և որպես գործատու հեղինակության, գիտական հոդվածների և ուսանողների թվի հարաբերակցության և այլ հատկանիշների վրա:
Երևանի պետական համալսարանը 181-րդն է վարկանշային աղյուսակում, Հայ-ռուսական համալսարանը՝ 201-րդը:
ԵՊՀ-ն Հայաստանի ամենախոշոր համալսարանն է, որը 1919 թվականի հիմնադրումից ի վեր 100,000 շրջանավարտ է ունեցել: Հայ-ռուսական միջպետական համալսարանը հիմնադրվել է 1997 թվականին՝ ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների նախաձեռնությամբ: Վարկանշային աղյուսակի համաձայն՝ միջպետական համալսարանի ուսանողների 25%-ը արտասահմանցի ուսանողներ են:
Աղյուսակը չորս տարի շարունակ գլխավորում է Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանը: Նովոսիբիրսկի պետական համալսարանը (Ռուսաստան), Տարտուի համալսարանը (Էստոնիա), Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանը (Ռուսաստան) և Չարլզ համալսարանը (Չեխիա) լավագույն հնգյակում են:

The 2018 results of the QS EECA University Rankings are out now, featuring 250 of the top universities in emerging Europe and Central Asia, including two in Armenia.
Compiled by Quacquarelli Symonds (QS) – a British company specialising in education and study abroad – the ranking is based on a methodology which assesses each institution on nine key performance indicators, including employer and academic reputations, faculty/student ratio and papers per faculty.
The list was extended from 200 last year and contains the Yerevan State University (YSU) in the 181st position, as well the Russian-Armenian (Slavonic) University in the 201st spot.
A public university founded in 1919, YSU is the largest university in Armenia, having seen around 100,000 students graduate since then.
The Slavonic University, meanwhile, is an intergovernmental higher educational institution established in 1997 by the Russian and Armenian governments. According to the ranking, more than 25% of those studying at the university are international students.
Leading the list is Lomonosov Moscow State University, which has been holding on to the top spot for the fourth year running.