ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, Մշակույթի նախարարության և «ՊրոԱրտ» ընկերության գործակցության արդյունքում ստեղծված և ավստրիական ճանաչված SONY DADC ընկերության գործարանում հրատարակված՝ «Հայկական ժողովրդական նվագարաններ» ալբոմն իր պատվավոր տեղն է գտել Դիլիջանի ամենահին շինություններից մեկում:
19-րդ դարում այն իշխանուհի Մարիամ Թումանյանի համար ծառայել է որպես ամառանոց, իսկ խորհրդային տարիներից՝ ստանձնել է ժողովրդական արվեստի պահպանման առաքելությունը, հետագայում վերածվելով Ժողովրդական արվեստի կենտրոնի՝ Դիլիջանի մասնաճյուղ-թանգարանի: Այդ հարցում իր կարևոր ներդրում է ունեցել Վանից գաղթած, Դիլիջանի հին փողոցի նախագծման աշխատանքներին մասնակցած, վաստակավոր նկարիչ Հովհաննես Շարամբեյանը, ում անունն էլ կրում է թանգարանը: Այսօր թանգարանը ստեղծագործական մտքերի քննարկման յուրօրինակ հավաքատեղի է դարձել Դիլիջանի ստեղծագործների համար:
8 ձայնասկավառակից բաղկացած, թվայնացված «Հայկական ժողովրդական նվագարաններ» ալբոմը սերունդներին փոխանցվող ինքնատիպ ժառանգություն է: Այն դուդուկի, քանոնի, քամանչայի, թառի և ազգային երաժշտական ավելի քան 10 գործիքի համար գրված ստեղծագործությունների հավաքածու է:
Մոտ 1000 օրինակով թողարկված ալբոմը ստեղծվել է Հայաստանի հանրային ռադիոյում պահպանվող ձայնագրությունների և մասնավոր հավաքածուների հիման վրա, ալբոմի ստեծմանը մասնակցել են Հայաստանի լավագույն դիզայներները, թարգմանիչները, հնչյունային ինժեներները, երաժշտագետները և մշակութային գործիչները, իսկ ստեղծագործությունները ներկայացնում են հայտնի կատարողները:
Թանգարանի ցուցադրությունների շունչն ու ոգին լրացնող ազգային երաժշտությունը, կնպաստի նաև հայկական նվագարանների նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանը և մարզում մշակութային կյանքի աշխուժացմանը: Ալբոմը նախատեսված չէ վաճառքի համար և տրամադրվելու է ազգային երաժշտության տարածմանն աջակցող հաստատություններին, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Մշակույթը յուրաքանչյուր ազգի հոգևոր նկարագիրն է: Ժամանակին համահունչ լինելով հանդերձ՝ անհրաժեշտ է հնարավորության սահմաններում մաքուր պահել ազգը սնող աղբյուրը: Որքան էլ անսպասելի հնչի՝ այդ հարցում անչափ մեծ է մարզերի դերը: Մեր այստեղ լինելը պատահական չէ. եթե ձեզ հաջողվել է աչքի լույսի պես պահել 19-րդ դարի այս շինությունը և այն վերածել թանգարանի, ուրեմն ազգային գործիքների համար թվայնացված ալբոմնիր արժանի տեղն է գտել: Ստեղծված ձայնասկավառակներն իրական արժեք են, և հույս ունեմ՝ կծառայեն ազգայիներաժշտության և արվեստի պահպանման նպատակին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն ՌալֆՅիրիկյանը:
Կողմերի գործակցության արդյունքում, նույն սկզբունքով ստեղծվել էին նաև «Հայաստանի հանրային ռադիոյի ոսկե ֆոնդ», «Արամ Խաչատրյան-110», «Կոմիտաս-145» ալբոմները: Չորս ալբոմից կազմված թվայնացված ձայնասկավառակների հավաքածուն համալրել է Հանրային ռադիոյի ձայնադարանը: Գործակցող կողմերի որոշմամբ, թանգարանին նվիրվեցին թվարկված բոլոր ալբոմները:
Մշակույթի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման համար, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է ավելի քան 89 մլն դրամի սոցիալական ներդրում:

An album titled “Armenian National Instruments" – which was created owing to the partnership between VivaCell-MTS, the Armenian Ministry of Culture, ProArt company, and released by Sony DADC – has been introduced at Hovhannes Sharambeyan Centre for Popular Creation, one of the oldest buildings in Dilijan.
In the 19th century, the centre served as a summerhouse for Duchess Mariam Tumanyan. During the Soviet period the building was a center for folk art, later becoming the Dilijan branch of the Folk Art Museum. The reorganization of the building into a museum was carried out on the initiative of painter Hovhannes Sharambeyan, who had relocated to Dilijan from Van. He had also participated in the design and planning of old streets of Dilijan. Today the museum is a unique meeting place for artists in Dilijan.
The "Armenian Folk Instruments" album comprising eight discs is a valuable cultural heritage for future generations. It is a collection of works for duduk, kanon, kamancha, tar – more than 10 national instruments in total. The digital album released in 1000 copies has been created on the basis of recordings of the Armenian Public Radio and private collections. Some of the best designers, translators, sound engineers, musicologists, and artists in Armenia have been engaged in the project, and the works included in the album were performed by famous musicians.
The folk music complements the exhibitions of the museum, while also awakening interest towards Armenian musical instruments, thus enlivening the cultural life in the region. The album is not for sale and will be provided to institutions supporting the propagation of folk music.
“Culture is the spirit of a nation. While keeping up with the times, we have to respect the source that nurtures us. Unexpected as it may sound, regions’ role in that is huge. If you have managed to conserve this 19th century building and turn it into a museum, then this collection of musical pieces for national instruments is in the right place. These recordings are true values and I hope will serve for preservation of national music and arts,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“Golden Collection of the Armenian Public Radio”, “Aram Khachaturyan-110”, “Komitas-145” albums were earler published with the joint efforts of the partnering organizations. The set of digital discs comprising the four albums has been added to the collection of the Public Radio of Armenia. By the decision of the collaborating parties, all the above-mentioned albums were donated to the museum.