Նոյեմբերի լույս 3-ի գիշերը Նուբարաշեն ՔԿՀ-ում մահացել է հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության մասնակից Էդիկ Գրիգորյանը: Այս տեղեկությունը հաստատել է ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը, հայտնում է Forrights.am-ը:
Էդիկ Գրիգորյանը գիշերը բողոքել է սրտի շրջանում ունեցած ցավերից, շտապ օգնություն է հրավիրվել և նրան տեղափոխել են Էրեբունի բժշկական կենտրոն, որտեղ և գրանցվել է նրա կենսաբանական մահը:
Ըստ որոշ տեղեկությունների, երկու տարի առաջ Էդիկ Գրիգորյանը սրտի վիրահատություն էր տարել:
2017-ին լրացավ 18-րդ տարելիցն այն օրից, երբ կրակոցներ հնչեցին Ազգային ժողովում:1999-ի հոկտեմբերի 27-ին դահլիճ ներխուժած հանցագործները հրազենից կրակ բացեցին Ազգային ժողովի և կառավարության ղեկավարների և անդամների վրա: Ահաբեկչության զոհ դարձան վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, փոխխոսնակներ Յուրի Բախշյանը եւ Ռուբեն Միրոյանը, օպերատիվ հարցերի նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, պատգամավոր Արմեն Արմենակյանը և Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, պատգամավոր Միքայել Քոթանյանը:
Հանցագործներն էին` նախկին լրագրող Նաիրի Հունանյանը, որը որոշ ժամանակ աշխատել էր Հայաստանի հեռուստատեսությունում, նրա եղբայրը` Կարեն Հունանյանը, և նրանց քեռին` Վռամ Գալստյանը, ինչպես նաև` իր հայացքները կիսող ընկերները` Դերենիկ Բեջանյանը, Աշոտ Կնյազյանը, Էդիկ Գրիգորյանը, Համլետ Ստեփանյանը: Դատավարությունը սկսվեց 2001 թվականի փետրվարի 15-ին և ավարտվեց 2003-ին:

3 Ноябрь 2017 - 07:58 AMT
В ночь на 3 ноября в УИУ Нубарашен скончался один из участников террористического акта 27 октября Эдик Григорян. Информацию подтвердил начальник по связям с общественностью УИУ Гор Глечян, сообщает сайт «Журналисты во имя прав человека».
Григорян ночью жаловался на боли в районе сердца, в связи с чем вызвали скорую помощь и переместили его в медицинский центр Эребуни, где и была зафиксирована его биологическая смерть.По данным источника, два года назад Григорян перенес операцию на сердце.
В 2017 году исполнилась 18-я годовщина дня, когда в Национальном собрании РА прозвучали выстрелы.27 октября 1999 года на последнем заседании трехдневного заседания Национального Собрания во время вопросов и ответов НС – правительство в зал заседаний парламента ворвались пять вооруженных лиц и открыли огонь по депутатам парламента и членам правительства. Погибли председатель НС Карен Демирчян, премьер-министр Вазген Саргсян, заместители председателя НС Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты Микаел Котанян, Генрих Абраамян, Арменак Арменакян, министр по оперативным вопросам Леонард Петросян.
Суд над террористами длился с 2001 по 2003 год. К пожизненному заключению были приговорены шестеро террористов, в том числе главарь группы, в прошлом журналист Наири Унанян, его брат Карен Унанян, их дядя Врам Галстян, а также Дереник Беджанян, Эдик Григорян и Ашот Князян. Еще один член группы, Гамлет Степанян был приговорен к 14 годам лишения свободы.