Հայաստանը Արցախի անվտանգության երաշխավորն է, մինչդեռ Արցախի ժողովուրդն ինքն է իր ճակատագրի տնօրինողը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների Ազգային ժողովների միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի ժամանակ:
Նա նշել է, որ որևէ ատյան չի կարող ընդունել Արցախի դիրքորոշմանը հակասող որոշում:
«Արցախի գոյությունն ու կարգավիճակը Ադրբեջանի կազմում որևէ տարբերակով անհնարին և անընդունելի է: Բանակցություններում առաջընթաց գրանցելու համար Ադրբեջանը պետք է հրաժարվի Արցախն անգամ տեսականորեն իր կազմում պատկերացնելու մտքից», – ընդգծել է Արա Բաբլոյանը:
Խոսելով երկու երկրներում տեղի ուենցած սահմանադրական հանրաքվեից՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ դրանք անհրաժեշտ են պետության առավել արդյունավետ կառավարման, ինչպես նաև ժողովրդավարության մակարդակի բարձրացման համար:
«Հանրաքվեի արդյունքում Արցախում և Հայաստանում ընդունվել է զարգացման այն ճանապարհը, որը լավագույնս է համապատասխան երկրի ներքին և արտաքին առանձնահատկություններին: Հայկական երկու պետությունների գոյությունը մեր ժողովրդի հարստությունն է, և մենք պարտավոր ենք համատեղ ջանքերով և գործողություններով պաշտպանել ու զարգացնել այն»,-ասել է նա, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը:

Armenia is the guarantor of Artsakh's security while the people of Artsakh (Nagorno Karabakh) are in charge of their fate, Armenian parliament speaker Ara Babloyan said at a session of interparliamentary cooperation committee of the two Armenian states.
According to him, no body or agency can adopt a resolution contradicting Artsakh's position.
"Artsakh's existence and status as part of Azerbaijan is impossible and unacceptable. In order to push the negotiations forward, Baku must abandon the thought of imagining Artsakh inside Azerbaijan even in theory," Babloyan said Friday, November 10.
Weighing in on the constitutional referendums in both Armenia and Karabakh, Babloyan said they contributed to raise the level of efficient management and democracy in the two countries.
The peaceful settlement of the Karabakh conflict was discussed in Vienna at a special meeting on Thursday.