ԱՄՆ-ի հեղինակավոր Chronicle Books հրատարակչությունը կտպագրի Հայաստանի և Արցախի խոհանոցին նվիրված «Լավաշ» խոհարարական գիրքը։ Գրքի նախաձեռնողներ և հեղինակներ՝ ԱՄՆ-ից մրցանակակիր գրող Քեյթ Լիհին, գաստրոնոմիկ լուսանկարիչ Ջոն Լին և շեֆ խոհարար Արա Զադան ժամանել են Հայաստան։ Նրանք սկսել են գրքի առաջին փուլի ուսումնասիրությունները՝ մեկնելով երկրի տարբեր մարզեր՝ գտնելու հայկական խոհանոցի ուտեստների պատրաստման ավանդական ձևերը։
Գրքի հեղինակներից լուսանկարիչ Ջոն Լին նախկինում վարել է գաստրոնոմիկ լուսանկարչության աշխատարան Երևանի Թումոյում, իսկ Արա Զադան խոհարարական աշխատարան՝ Թումոյի նոր անալոգային նախագիծ Թումո ստուդիաներում։ Գրքի նկարահանման և ուսումնասիրությունների ամբողջ ընթացքում խմբի հետ աշխատելու, նրանց օգնելու և նրանցից սովորելու են Թումոյի մի խումբ ուսանողներ:
Գիրքը կներկայացնի Հայաստանի և Արցախի խոհանոցը՝ նախուտեստներից ու հիմնական ուտեստներից մինչև աղանդեր։ Հիմնական շեշտը կդրվի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառված լավաշի վրա, որը հայկական խոհանոցի խորհրդանիշներից մեկն է, հայտնում է Թումոյի մամուլի ծառայությունը։

14 Ноябрь 2017 - 10:53 AMT
Авторитетное издание в США Chronicle Books в скором времени опубликует кулинарную книгу «Лаваш», посвященную кухне Армении и Арцаха. Инициаторы и авторы книги, лауреат премии из США писатель Кейт Лихи, гастрономический фотограф Джон Ли и шеф-повар Ара Задан уже отправились в Армению. Они начали изучения первого этапа книги, выехав в различные регионы страны, чтобы найти традиционные способы приготовления армянских блюд.
Один из авторов книги, фотограф Джон Ли ранее вел мастер-класс по гастрономической фотографии в Тумо в Ереване, а Ара Задан – кулинарный мастер-класс в новых аналоговых проектах студий Тумо. На всем протяжении сьемки и изучения книги с группой будут работать, помогать им и учиться у них студенты Тумо.
Книга представит кухню Армении и Арцаха – от закусок до десерта. Основной упор будет сделан на лаваш, включенный в представительский список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО, который является одним из символов армянской кухни.
15 ноября Кейт Лихи, Джон Ли и Ара Задан проведут встречу в студиях Тумо. На встрече они представят общественности Армении идею книги «Лаваш», а также познакомят со сферой кулинарных книг и процессом их создания.