Ազգային ժողովը նոյեմբերի 15-ի առավոտյան նիստում ձայների 86 կողմ, 6 դեմ հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրինագիծը:
Դեմ է քվեարկել ԵԼՔ ընդդիմադիր խմբակցությունը: Խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը խորհրդարանականներին կոչ է արել դեմ քվեարկել նախագծին՝ ընդգծելով, որ դրա դեմ բողոքի ցույցեր են անցկացվում, 4 ուսանող հացադուլի մեջ է, 120 գիտաշխատող ևս դեմ է օրինագծին, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Համաձայն օրինագծի, որն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր հոկտեմբերի 27-ին, տարկետում կստանան միայն այն քաղաքացիները, ովքեր պայմանագիր կկնքեն պաշտպանության նախարարության հետ և կպարտավորվեն ուսումն ավարտելուց հետո բանակում ծառայել արդեն երեք տարի ժամկետով: Հակառակ պարագայում նրանք 18 տարին լրանալուն պես երկու տարով կզորակոչվեն բանակ:

The Armenian National Assembly on Wednesday, November 15 approved on its second and final reading the draft law on military service and the soldier's status.
Only lawmakers from the Yelk bloc voted against the measure. One of them, Ararat Mirzoyan called for rejecting the draft law, reminding that four students are on a hunger strike, others have taken to streets to protest, and 120 researchers don't approve of the bill either.
Under the law, the Armenian citizens will be granted deferment of service only after they sign a contract with the defense ministry and commit themselves to serving in the army for a period of three years after graduation.