ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է, որ լավատես չէ ղարաբաղյան հիմնախանդրի կարգավորման հարցում:
«Սա դժվար խնդիր է, և մեր բանակցությունների փորձը ապացուցում է, որ դրանք արագ չեն ավարտվի: Բոլոր տարրերն առկա են այս խնդրի լուծման համար։ Ինչպես նշեցի Բաքվում, այս տարրերը ձևավորվել են մի փաթեթի մեջ, և շատ դժվար է վերցնել մի քանիսը և փորձել դրանց հիման վրա հասնել համաձայնության: Այդ դեպքում հավասարակշռող տարրերը դուրս կմնան, և չի լինի այն արդյունքը, որը բոլորս ենք ակնկալում»,-ասել է Լավրովը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ չնայած Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշմանը, բանակցությունները պետք է շարունակել:
«Հայաստանը տրամադրված է համանախագահների հետ կառուցողական ձևով շարունակել հանդիպումներն՝ արտգործնախարարների, նախագահների մակարդակով։ Մենք երբևէ չենք հրաժարվել հանդիպել ոչ նախարարների, ոչ նախագահների մակարդակով։ Գալիք դեկտեմբերի համար այդպիսի հանդիպում չի նախատեսվում»,- ասել է Նալբանդյանը:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը Հայաստանում է գտնվում Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով: Նա նոյեմբերի 20-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Սերգեյ Լավրովը Երևան է ժամանել Բաքվից, որտեղ նա հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ և քննարկել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցեր:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров в ходе совместной пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном в Ереване заявил, что не настроен оптимистично в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Проблема трудная, и весь опыт наших переговоров говорит о том, что быстро они не завершатся. Я уже на пресс-конференции в Баку отмечал наличие всех компонентов решения этой проблемы.Эти компоненты сформированы в пакет. Очень трудно взять один, два или три и предложить договариваться на этой основе, потому что в этом случае выпадают балансирующие компоненты и не будет результата, на который мы все рассчитываем»,- сказал Лавров.
Эдвард Налбандян, в свою очередь, считает, что говорить о прорыве в нагорно-карабахском урегулировании пока нельзя. По его словам, несмотря нанеконструктивную позицию Азербайджана, переговоры должны продолжаться.
«Армения готова продолжить конструктивные встречи с сопредседателями на уровне министров иностранных дел и президентов. Мы никогда не отказывались встречаться на уровне министров или президентов. На декабрь таких встреч не запланировано»,- сказал Налбандян.
Ранее в Баку Сергей Лавров заявил, что составлен пакет документов по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.«Изъять те или иные элементы не представляется возможным. Противоположная сторона может подумать, что нарушается баланс. Дипломатия найдет приемлемый для обеих сторон вариант», – сказал Лавров.