«Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շնորհիվ մեկ տարվա ընթացքում, երկու փուլով իրականացված ծրագրի շնորհիվ, Լոռու մարզում լուսավորվել է ևս մեկ գյուղ: Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործակցությունը ցանկալի արդյունք է արձանագրում:
Դեռևս 2016-ի աշնանը Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի Ամրակից գյուղում տեղակայվել էր արտաքին լուսավորության լուսադիոդային համակարգ՝ 54 LED լուսարձակով: Ծրագրի առաջին փուլով համայնքում լուսավորվել էր երկու հիմնական փողոցը։ Ընթացիկ տարվա աշնանն արդեն, ծրագրի երկրորդ փուլով, համայնքում տեղակայվել է 56 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով ևս 2կմ տարածք։ Երկու փուլի արդյունքում՝ Ամրակից համայնքն ամբողջությամբ լուսավորվել է։
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Ամրակից գյուղի վարչական ղեկավար Արթուր Ներկարարյանը և գյուղի բնակիչները:
«Ամեն անգամ որևէ համայնք այցելության ժամանակ, առաջինը տպավորվում եմ մարդկանց լուսավոր ժպիտից: Դա ոգեշնչում է ինձ՝ ցույց տալով, որ քայլ առ քայլ իրականացվող ծրագրերը ճիշտ են ընտրված: Եթե մենք ուզում ենք փոխել մեր հայրենակիցների կյանքը, այն դարձնել ավելի լավը, ապա պետք է սահմանենք կարևոր նպատակներ և առանց տրտնջալու, համառ աշխատանքով լուծենք եղած խնդիրները: Ուզում եմ հավատալ, որ լուսավորված փողոցներն այս գյուղում ոչ միայն արտաքին, այլև ներքին՝ մարդկանց հոգեբանության փոփոխության առիթ կդառնան: Լավատեսությունն անչափ կարևոր է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Հեռավոր բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը միտված է խնայելու համայնքային միջոցները: Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է, այսպիսի համակարգի օգտագործումը 80 տոկոսով կնվազեցնի էներգիայի ծախսը՝ թեթևացնելով գյուղի ֆինանսական բեռը:

The Alternative Energy Project continues to encompass new communities. Owing to the project implemented in 2 stages within a year, another village in Armenia's Lori province has been illuminated. The partnership of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS yields fruitful results.
In the autumn of 2016, a system with 54 outdoor illumination LED lights was installed in the village of Amrakits village of Gyulagarak community of Lori. In the first stage of the project, the two main streets of the community were illuminated. In autumn of the current year, 56 more LED lights were installed illuminating another 2 km long territory. As a result of the second stage of the project the whole territory of Amrakits is now illuminated.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the FPWC founder Ruben Khachatryan, the administrative head of Amrakits Artur Nerkararyan and village residents took part in the launch of the energy efficient system.
“Every time I visit a community, I’m impressed by people’s shining smiles. If we want to change the lives of our compatriots aiming to make it better, we have to set key goals and solve the problems without murmuring. I want to believe that the lightened streets in this village will not only change the outdoor appearance of village but will also serve as an incentive for the people,” said Yirikian.
The use of environmentally friendly and energy efficient LED lights is economically beneficial for the community as the system will reduce energy consumption by 80%.