Ծաղկաձորում արագընթաց «Տոբոգգան» սահնակային սահուղիկբացվի, որի հեղինակներն են ձեռներեցներ Մաքսիմ Սիչովն ու Սեյրան Հարությունյանը:
Դա կլինի Հայաստանում նմանատիպ առաջին սահուղին, որը կբացվի 2018-ի հուլիսի 1-ին: Ինչպես կարծում են գործարարները, «Տոբոգգանը» մի նոր վառ էջ կբացի Ծաղկաձորում ընտանեկան հանգստի կազմակերպման և ժամանցային ծառայությունների զարգացման մեջ, կնպաստի քաղաքի հանդեպ զբոսաշրջիկների հետաքրքրության աճին:
Նախագծի իրականացման համար հեղինակները որոշել են մոտ 1,5 մլն դոլար ներդնել ICO-արշավի միջոցով, ինչը հնարավոր է բլոկչեյն տեխնոլոգիայի միջոցով:
Սահուղին ամենից շատ հիշեցնում է բոբսլեյի համար նախատեսվածները, առավելագույն արագությունը կարող է հասնել 40կմ/ժ, երկարությունը՝ 1025 մ է:
«Եթե ձեզ համար դա շատ արագ է, կարող եք նվազեցնել արագությունը՝ օգտվելով արգելակման բռնակներից: Ադրենալինի զգացողության առումով մեր սահուղիները առավել համեմատելի են քարթինգի հետ: Ինչ վերաբերում է անվտանգությանը, ապա ընտրել ենք ամենամեծ երաշխիքները տվող «Վիգանդ» ընկերությունը: Ընկերության կողմից պարտադիր պայման է հավաստագրումը TÜV SÜD-ում, որը փորձաքննության ճանաչված առաջատար է այդ ոլորտում: Արգելակման 2 բռնակները, ամրակապերը, պաշտպանիչ ցանցերը, ավտոմատ արգելակումը եզրագծում, ինտերվալների պահպանումը սահնակների միջև՝ այս ամենը սահումը դարձնում է առավելագույնս անվտանգ, ինչը շատ կարևոր է, քանի որ սահուղու թողունակությունը ժամում 500 մարդ է», – պարզաբանել է Մաքսիմ Սիչովը:
Ենթադրվում է, որ սահուղին աշխատելու է կլոր տարին, ցանկացած եղանակի, շուրջօրյա: ICO-արշավին կարելի է մասնակցել ՝ ձեռք բերելով տոկեններ, որոնք կարելի է փոխանակել 1 լիարժեք ուղևորության համար նախատեսված տոմսի հետ: Դրանք արդեն վաճառվում են սահուղու կայքում: Տոկենի վաճառքի գինն այժմ $4 է, 1 ուղևորության տոմսի գինը շահագործումից հետո կլինի $5-6,5, կախված օրից:
2018-ի հուլիսից տոկենները հնարավոր կլինի փոխանակել մեկ լիարժեք երթուղու տոմսի հետ կամ հետ վաճառել«Տոբոգգանին»՝ 25% հավելավճարով:
Նախագծի նպատկան է ոչ միայն զբոսաշրջիկների ներգրավումը Ծաղկաձոր, այլ նաև ՌԴ և ՀՀ բարեկամության ամրապնդումը:
Աշխարհում նմանատիպ 400 սահուղի կա: «Տոբոգգանի» հաջողության համար տարեկան պետք է վաճառել առնվազն 90.000 տոմս:

A high-speed bobsleigh track called Toboggan will open on the territory of the Armenian resort town of Tsaghkadzor.
Authored by entrepreneurs Maxim Sychev and Seyran Harutyunyan, Armenia's first-of-its-kind bobsleigh runway will open on July 1, 2018.
According to entrepreneurs themselves, Toboggan will foster the development of entertainment services and family recreation in Tsaghkadzor, at the same time helping to maintain the interest of numerous visitors in the city and provide an unforgettable experience to them.
To implement the project, entrepreneurs decided to attract investments of about $1.5 million through a special form of crowdsale – an ICO campaign, which is possible thanks to blockchain technology.
The 1025 meter long ride's maximum speed can reach 40 km/h.
"If this is too fast for you, you can lower the speed to a comfortable level, using brake levers," explained Sychev, adding that they have done their best to ensure maximum security.
"Belts, side protection grids, two brake levers, automatic braking at the finish, maintaining the right distance between the sleds make the rides safer, something which is very important with a possible capacity of up to 500 people per hour."
The track will work all year round, 24/7.
To participate in the ICO-campaign, you need to purchase tokens this December following instructions on the Toboggan's website. From July 2018 the tokens can be exchanged for a ticket for one full trip or can be sold back to Toboggan with a 25% premium from a company’s profit on a first-came-first-served basis.
To use the ride, you can either purchase a token this December for $4 and exchange for a ticket in July 2018 or to purchase a ticket for $5-$6.5 starting from July 2018.