Ծաղկաձորում արագընթաց «Տոբոգգան» սահնակային սահուղիկբացվի, որի հեղինակներն են ձեռներեցներ Մաքսիմ Սիչովն ու Սեյրան Հարությունյանը:
Դա կլինի Հայաստանում նմանատիպ առաջին սահուղին, որը կբացվի 2018-ի հուլիսի 1-ին: Ինչպես կարծում են գործարարները, «Տոբոգգանը» մի նոր վառ էջ կբացի Ծաղկաձորում ընտանեկան հանգստի կազմակերպման և ժամանցային ծառայությունների զարգացման մեջ, կնպաստի քաղաքի հանդեպ զբոսաշրջիկների հետաքրքրության աճին:
Նախագծի իրականացման համար հեղինակները որոշել են մոտ 1,5 մլն դոլար ներդնել ICO-արշավի միջոցով, ինչը հնարավոր է բլոկչեյն տեխնոլոգիայի միջոցով:
Սահուղին ամենից շատ հիշեցնում է բոբսլեյի համար նախատեսվածները, առավելագույն արագությունը կարող է հասնել 40կմ/ժ, երկարությունը՝ 1025 մ է:
«Եթե ձեզ համար դա շատ արագ է, կարող եք նվազեցնել արագությունը՝ օգտվելով արգելակման բռնակներից: Ադրենալինի զգացողության առումով մեր սահուղիները առավել համեմատելի են քարթինգի հետ: Ինչ վերաբերում է անվտանգությանը, ապա ընտրել ենք ամենամեծ երաշխիքները տվող «Վիգանդ» ընկերությունը: Ընկերության կողմից պարտադիր պայման է հավաստագրումը TÜV SÜD-ում, որը փորձաքննության ճանաչված առաջատար է այդ ոլորտում: Արգելակման 2 բռնակները, ամրակապերը, պաշտպանիչ ցանցերը, ավտոմատ արգելակումը եզրագծում, ինտերվալների պահպանումը սահնակների միջև՝ այս ամենը սահումը դարձնում է առավելագույնս անվտանգ, ինչը շատ կարևոր է, քանի որ սահուղու թողունակությունը ժամում 500 մարդ է», – պարզաբանել է Մաքսիմ Սիչովը:
Ենթադրվում է, որ սահուղին աշխատելու է կլոր տարին, ցանկացած եղանակի, շուրջօրյա: ICO-արշավին կարելի է մասնակցել ՝ ձեռք բերելով տոկեններ, որոնք կարելի է փոխանակել 1 լիարժեք ուղևորության համար նախատեսված տոմսի հետ: Դրանք արդեն վաճառվում են սահուղու կայքում: Տոկենի վաճառքի գինն այժմ $4 է, 1 ուղևորության տոմսի գինը շահագործումից հետո կլինի $5-6,5, կախված օրից:
2018-ի հուլիսից տոկենները հնարավոր կլինի փոխանակել մեկ լիարժեք երթուղու տոմսի հետ կամ հետ վաճառել«Տոբոգգանին»՝ 25% հավելավճարով:
Նախագծի նպատկան է ոչ միայն զբոսաշրջիկների ներգրավումը Ծաղկաձոր, այլ նաև ՌԴ և ՀՀ բարեկամության ամրապնդումը:
Աշխարհում նմանատիպ 400 սահուղի կա: «Տոբոգգանի» հաջողության համար տարեկան պետք է վաճառել առնվազն 90.000 տոմս:

27 Ноябрь 2017 - 13:17 AMT
На территории армянского курорта Цахкадзор откроется скоростная саночная трасса «Тобогган». Авторами проекта являются предприниматели Максим Сычев и Сейран Арутюнян.
Первая в своем роде саночная трасса в Армении откроется 1 июля 2018 года. Как считают сами предприниматели, «Тобогган» станет новой яркой страницей в развитии развлекательных услуг и организации семейного отдыха в Цахкадзоре, будет способствовать поддержанию интереса многочисленных гостей города и получению ими ярких впечатлений об отдыхе.
Для реализации своего проекта предприниматели решили привлечь инвестиции порядка 1,5 млн долларов посредством ICO-кампании, возможной благодаря технологии блокчейн.
Сам аттракцион представляет собой трассу, больше всего напоминающую бобслейную. Максимальная скорость может достигать 40 км/ч, длина – 1025 метров.
«Если для вас это слишком быстро, можете понизить скорость до комфортного уровня, используя тормозные рычаги, — поясняет Максим Сычев. — По адреналиновым ощущениям лучше всего сравнивать нашу трассу с картингом. Что касается безопасности, из всех производителей трасс мы выбрали вендора с наивысшими требованиями к ней – фирму «Виганд». Обязательным условием с его стороны является сертификация в TÜV SÜD – мирового лидера в области экспертиз. Ремни, боковые защитные сетки, два тормозных рычага — в правой и левой руке, автоматическое торможение на финише, выдерживание интервала между санями — все это делает катание максимально безопасным, что при возможной пропускной способности до 500 человек в час очень важно».
Предполагается, что трасса будет работать круглый год, в любую погоду и до 24 часов в сутки. Принять участие в ICO-кампании можно, приобретя в декабре токены, следуя правилам на сайте аттракциона. С июля 2018 года их можно будет обменять на билет на одну поездку или же возвратить их обратно компании, получив полную стоимость и еще 25% от стоимости впридачу. Цена продажи токена в декабре равна $4, цена билета на одну полную поездку после ввода в эксплуатацию будет варьироваться от $5 до $6,5 – в зависимости от дня продаж.
Целью проекта станет не только привлечение туристов в армянский курорт Цахкадзор, но и укрепление дружбы между Арменией и РФ, гражданами которых являются авторы проекта.
Всего в мире эксплуатируется более 400 подобных трасс, одна из них в столице Австрии – Вене, за полгода работы которой продается порядка 200.000 билетов. В то же время, по подсчетам предпринимателей, для успешной реализации проекта «Тобогган», в год необходимо продавать не менее 90 тысяч билетов. При этом, в Вене объект функционирует только полгода – в период горнолыжного сезона. В Цахкадзоре же предполагается круглогодичная работа аттракциона.