Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակում են համայնքների աշխուժացմանն ու զարգացմանն ուղղված քայլերը: Համատեղ իրականացվող՝ «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում, 80 LED լուսարձակ է տեղեկայվել Լոռու մարզի Տաշիր քաղաքի կենտրոնական զբոսայգու հարակից բոլոր փողոցներում:
Արտաքին լուսավորության ամբողջությամբ նոր ենթակառուցվածքի շնորհիվ լուսավորվել է ավելի քան 2,5 կմ տարածություն:
Բնության և շրջակա միջավայրի պահպանության նպատակով նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը նպաստում է նաև էներգախնայողության բարձրացմանը և համայնքային զարգացմանը: Արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը միտված է խնայելու համայնքային միջոցները և աշխուժացնելու մարզային կյանքը: Ծրագրի արդյունքն առավել տեսանելի կլինի երկարաժամկետ կտրվածքում:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Տաշիր համայնքի ղեկավար Էդգար Արշակյանը և քաղաքի բնակիչները:
«Խնդիրները լուծելու համար չպետք է վախենալ դրանք տեսնելուց: Հակառակ դեպքում դրանք կմնան, իսկ հասարակությունը զարգացման ձգտելու փոխարեն կսկի հարմարվել: Որպես ազգ, որին հատուկ է աշխատասիրությունը, մենք պետք է մերժենք այդ մոտեցումը և գիտակցենք, որ մենք ենք ստեղծում այն աշխարհը, որում ցանկանում ենք ապրել: Դա վերաբերում է և՛ մեզ շրջապատող մարդկանց, և՛ շրջակա միջավայրին: Յուրաքանչյուրը կարող է փոխել այն: Թող որ իրականացվող քայլերը լինեն փոքր, սակայն՝ վստահ: Այս գործակցության հիմքում այդ մոտեցումն է: Ուրախ եմ, որ իրականացվող ծրագրի շնորհիվ մենք երկարաժամկետ արդյունք ենք արձանագրելու հեռավոր մարզերի մի շարք գյուղերում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է բյուջետային համեստ միջոցներ ունեցող համայնքի համար: Այսպիսի համակարգի օգտագործումը 80 տոկոսով կնվազեցնի էներգիայի ծախսը։

The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and its general partner VivaCell-MTS continue activities aimed at the development and activation of community life.
In the framework of the jointly implemented Alternative Energy project, 80 LED lights were installed in all the adjacent streets of the central park of the town of Tashir in Armenia's Lori province. More than 2.5 km long territory has been illuminated owing to the new infrastructures of outdoor lighting.
The use of advanced technologies to preserve the nature and environment, also contributing to energy efficiency and community development. The introduction of energy efficient outdoor illumination systems aims to save the financial resources of the community and activate regional life. The benefits of the project will be more visible in a long term perspective.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the FPWC founder Ruben Khachatryan, the mayor of Tashir Edgar Arshakyan and residents took part in the launching ceremony of the illumination system.
“To solve the problems, one should not be afraid to see them. Otherwise, they will remain and the society will begin to adapt instead of striving for the development. I am glad that thanks to this program we will be seeing long-term results in a number of villages in remote areas,” said Yirikian.
The use of environmentally friendly and energy efficient LED lights is economically beneficial for the community with modest financial resources. The use of such a system will reduce the energy consumption for 80%.