ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Սամանթա Փաուերը միացել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին: Դեսպան Փաուերը Ընտրող հանձնաժողովի մյուս անդամների հետ, որոնք հեղինակավոր հումանիտար գործիչներ են, մարդու իրավունքների պաշտպաններ և պետությունների նախկին ղեկավարներ, ընտրելու է 1 միլիոն դոլարի «Ավրորա» ամենամյա մրցանակի դափնեկիրներին:
«Մենք չափազանց ոգևորված ենք՝ ողջունելու դեսպան Փաուերին «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովում: Համաշխարհային ասպարեզում իր մեծ փորձառությամբ նա հիանալի գործունեություն է ծավալել՝ աջակցելով զարգացող երկրներին և պաշտպանելով աշխարհում ամենակարիքավոր մարդկանց շահերը», – ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
«Հաշվի առնելով մարդու իրավունքների ոլորտում նրա բացառիկ փորձն ամբողջ աշխարհում՝ մենք հպարտ ենք, որ նա ուսումնասիրելու է «Ավրորա» մրցանակի թեկնածությունները և օգնելու է ուրվագծել «Ավրորա» մրցանակի ապագան»:
Դեսպան Սամանթա Փաուերը եղել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ 28-րդ մշտական ներկայացուցիչը։ Որպես նախագահ Օբամայի վարչակազմի անդամ՝ նա արտաքին քաղաքականության ոլորտում երկրի ամենահայտնի մասնագետներից մեկն է դարձել: Մինչ ՄԱԿ-ում աշխատելը նա ծառայել է ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդում՝ որպես նախագահի հատուկ օգնական և Բազմակողմ հարաբերությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի գլխավոր տնօրեն: Նրա ուշադրության կենտրոնում են եղել բռնությունների կանխարգելումը, ՄԱԿ-ի բարեփոխումները, ԼԳԲՏ անձանց և կանանց իրավունքները, ինչպես նաև կրոնական ազատությունների պաշտպանությունը: Փաուերը հեղինակել է «Խնդիր դժոխքից. Ամերիկան և ցեղասպանության դարաշրջանը» գիրքը, որն արժանացել է Պուլիցերյան մրցանակի: Հաշվի առնելով մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության բնագավառում նրա ազդեցիկ գործունեությունը՝ նա բազմիցս ճանաչման է արժանացել` ընդգրկվելով TIME ամսագրի «100 ամենազդեցիկ մարդիկ» և Foreign Policy ամսագրի «Աշխարհի 100 մտածողներ» անվանակարգերում:
«Ավրորա» մրցանակը և դրա դափնեկիրներն ապացուցում են, որ ոչ միայն կարևոր է հիշել անցյալի վայրագությունները, այլև մեզանից յուրաքանչյուրն ունի ներուժ՝ աջակցելու նրանց, ովքեր ներկայում փրկում են մարդկանց կյանքը: Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, որը նպատակ ունի մեծարման արժանացնել նրանց, ովքեր, կրելով բազում դժվարություններ, օգնում են այլոց, և ունեն կամք կուտակելու և պահպանելու մարդկային բարությունը նույնիսկ խիստ դժվարին պայմաններում», – նշել է դեսպան Փաուերը, հայտնում է IDeA հիմնադրամի Հանրային կապերի բաժինը:
Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են նաև Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին և Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար և Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր և Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը և օսկարակիր դերասան և հումանիտար գործիչ Ջորջ Քլունին:
«Ավրորա» մրցանակը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, շնորհվելու է երրորդ անգամ: 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի համար կատարվել է 750 առաջադրում՝ 115 երկրից: 2017թ. դեկտեմբերի 4-ին Ընտրող հանձնաժողովը հանդիպելու է Բեռլինում՝ ուսումնասիրելու առաջադրումները: Բեռլինում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կկազմակերպի նաև Aurora Dialogues քննարկումների առաջին շարքը Հայաստանից դուրս: «Միլիոնավոր մարդկանց տեղաշարժ. զարգացման և ինտեգրացիայի անհրաժեշտություն» խորագրով Բեռլինի Aurora Dialogues-ը, որն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության, «Գլոբալ հեռանկարներ» նախաձեռնության, «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի և «Մերկատոր» հիմնադրամի համատեղ ձեռնարկումն է, տեղի կունենա դեկտեմբեր 4-5-ը:
Բանախոսները կանդրադառնան գլոբալ միգրացիոն ճգնաժամի ներկայիս վիճակին և կդիտարկեն տարբեր գործիչների դերը դրական փոփոխություններն առաջ մղելու գործում, ինչպես նաև կխոսեն զարգացման ծրագրերի և այն լուծումների մասին, որոնք կարող են փոփոխություն բերել:
2018թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների անունները հայտնի կդառնան 2018թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի օրը: Երրորդ ամենամյա մրցանակը կշնորհվի 2018թ. հունիսի 10-ին Հայաստանում կայանալիք հանդիսավոր արարողության ժամանակ: Մրցանակի դափնեկրին կշնորհվի 100.000 դոլարի պարգև և հնարավորություն՝ 1 միլիոն դոլարի դրամաշնորհը հատկացնելու իրեն ոգեշնչած կազմակերպություններին:

The Aurora Humanitarian Initiative announces Former United States Ambassador to the United Nations Samantha Power as the newest member of the Aurora Prize for Awakening Humanity Selection Committee. As a part of the Selection Committee, Ambassador Power will join the other esteemed humanitarians, human rights activists and former heads of state to determine future recipients for the annual $1.1 million Aurora Prize.
“We are very excited to welcome Ambassador Power to the Aurora Prize Selection Committee. With her notable experience on the world stage, she has made great strides in aiding those in the developing world and standing up for the most vulnerable members of our global community,” said Noubar Afeyan, co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative. “With her unparalleled expertise in human rights around the world, we are honored that she will review Aurora Prize nominations and help shape the future of the Aurora Prize.”
Ambassador Samantha Power served as the 28th U.S. Permanent Representative to the United Nations and as a member of President Obama’s cabinet, and became known as one of the country’s foremost thinkers on foreign policy. Prior to her work at the United Nations, she served on the U.S. National Security Council as Special Assistant to the President and Senior Director for Multilateral Affairs and Human Rights, where she focused on atrocity prevention, United Nations reform, LGBT and women’s rights and the promotion of religious freedom, among other issues. She also authored the Pulitzer Prize-winning book, "A Problem from Hell: America and the Age of Genocide.” Given her influential work in human rights and democracy, she has been recognized several times over, including as one of TIME’s “100 Most Influential People” and Foreign Policy’s “Top 100 Global Thinkers.”
“The Aurora Prize and its laureates recognize that, while it is essential to remember past atrocities, we each have the power to assist those who are saving lives in the present,” said Ambassador Power. “I take great pride in being part of the Prize’s Selection Committee, which seeks to honor those who make great sacrifices to help others, and who find a way to mobilize human kindness and persevere amid steep odds.”
She will join current Aurora Prize Selection Committee members Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; former president of Mexico Ernesto Zedillo; human rights activist Hina Jilani; Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Lord Ara Darzi; President Emeritus of the International Crisis Group and former foreign minister of Australia Gareth Evans; Medecins sans Frontieres Founder Bernard Kouchner; President of Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.
The Aurora Prize, now in its third year, was founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors. The Selection Committee will convene in Berlin, Germany on December 4, 2017 to review nominations from this year’s process, which gathered 750 submissions from 115 countries. Concurrent to their meeting in Berlin, the Aurora Humanitarian Initiative will host its first Aurora Dialogues outside of Armenia, titled “Millions on The Move: Need for Development and Integration.” The Aurora Dialogues Berlin is a joint effort of the Aurora Humanitarian Initiative, Global Perspectives Initiative, Robert Bosch Stiftung and Stiftung Mercator, and will be held on December 4-5, 2017. Speakers will address the state of the global migration crisis and look at the role of different actors in advancing positive change.
The 2018 Aurora Prize finalists will be announced on April 24, 2018, the day of commemoration of the Armenian Genocide in 1915. The Aurora Prize, established on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, provides the laureate with a $100,000 grant and the opportunity to continue the cycle of giving by nominating organizations to receive a $1,000,000 award. The third annual Prize will be announced on June 10, 2018, at a ceremony in Armenia.