Եվրոպական միությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և մոտեցումներին՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Այդ մասին հայտարարել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին դեկտեմբերի 1-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցնումները, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը:
Նա հույս է հայտնել, որ ԵՄ նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչը՝ իր մանդատի շրշանակներում, կնպաստի առկա հիմնահարցերի կարգավորմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին առնչվող հարցեր, երկուստեք կարևորվել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը՝ նշելով, որ այն ամուր իրավական հիմք է ՀՀ և ԵՄ միջև համագործակցության առավել ամրապնդման և խորացման համար: Շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար Տոյվո Կլաարը նշել է, որ ամենայն պատասխանատվությամբ է մոտենում իր առաքելությանը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

1 Декабрь 2017 - 10:25 AMT
Евросоюз содействует усилиям и подходам сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы. Об этом заявил 1 декабря Новый специальный представитель ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаар на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
Налбандян поздравил Клаара с вступлением в должность и пожелал ему успехов, выразив надежду, что новоназначенный спецпредставитель ЕС в рамках своего мандата будет способствовать урегулированию существующих проблем.
Налбандян представил собеседнику подходы Армении по исключительно мирному урегулированию карабахской проблемы, а также совместные усилия Еревана и сопредседателей МГ ОБСЕ в этом направлении.
Клаар в свою очередь отметил, что подходит к своей миссии со всей ответственностью, и подтвердил содействие ЕС усилиям и подходам сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся отношений Армения-ЕС, была отмечена важность подписанного Соглашения о расширенном и всеобъемлющем партнерстве. Было указано, что подписанный документ служит крепкой правовой базой для дальнейшего укрепления и углубления сотрудничества между Арменией и ЕС.