Եվրոպական միությունը չի ներառել Հայաստանը հարկային ապաստարան համարվող՝ եկամուտները թաքցնելու համար հարմար երկրների «սև ցուցակում»: Այս մասին նշվում է ԵՄ տնտեսական և ֆինանսական հարցերով կոմիտեի 2017-ի դեկտեմբերի 5-ին հրապարակած զեկույցում:
Ավելի վաղ Bloomberg գործակալությունը հայտնել էր, որ Եվրոպական միությունը դեկտեմբերին կարող է ընդգրկել Հայաստանը հարկային ապաստարան համարվող երկրների «սև ցուցակում»: Որոշման նախագիծը պատրաստվել էր նոյեմբերի 21-ին:
PanARMENIAN.Net ին ՀՀ Ֆինանսների նախարարությունից հաստատել էին ԵՄ-ի անդամ պետությունների հետ չհամագործակցող երկրների ցանկում հայտնվելու վտանգի մասին տեղեկությունը: Նախարարությունից նշել էին նաև, որ Երևանը 2017 թվականի հունվարից գտնվում է ակտիվ երկխոսության մեջ ԵՄ Խորհրդի Վարքի կանոնագրքի (Բիզնես հարկեր) խմբի փորձագետների հետ:
ԵՄ «սև ցուցակում» հայտնվել է 17 երկիր՝ Բահրեյնը, Գրենադան, Ամերիկյան Սամոան, Մոնղոլիան, Թունիսը, ԱՄԷ, Պանաման և այլն: Նախորդ զեկույցների համաձայն՝ ԵՄ պաշտոնատար անձինք նախազգուշացրել էին 53 երկրի, որ վերջիններս գտնվում են «սև ցուցակում» հայտնվելու վտանգի տակ:

Armenia has not been included in the European Union's blacklist of tax havens, released by the EU’s ECOFIN Council on Tuesday, December 5.
Earlier reports suggested that the 28-member block might include the country on such a list alongside Turkey, Serbia, Cook Islands, the Marshall Islands, Panama and Tunisia.
The EU said Armenia, alongside 22 other countries, failed tax transparency standards but made sufficient commitments to improve the area of fair taxation.
The EU's final blacklist list includes 17 countries: American Samoa, Bahrain, Barbados, Grenada, Guam, Korea (Republic of), Macau, the Marshall Islands, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad and Tobago, Tunisia, and the United Arab Emirates.
Armenia and the EU signed the Comprehensive and Enhanced Partnership agreement in late November. Although the deal lacks trade component, it will nevertheless boost economic ties between the country and the bloc.