Թուրքիայի Ինջիրլիք օդանավակայանը գտնվում է մինչև Հայոց ցեղասպանությունը հայկական սեփականություն հանդիսացող հողերի վրա է: Այս մասին Վաշինգտոնում կայացած կրոնական ազատության միջազգային խորհրդաժողովի ընթացքում հայտարարել է Եկեղեցիների ազգային խորհրդի նախագահ Վիգեն արքեպիսկոպոս Այկազյանը:
Նա հավելել է նաև, որ Թուրքիան օդանավակայանը տրամադրում է ԱՄՆ-ին:
«Մենք այդ երկրում երբեք սոսկ փոքրամասնություն չենք եղել», – ասել է Վիգեն արքեպիսկոպոս Այկազյանը:
Նրա խոսքով՝ միայն Արևմտյան Հայաստանում մինչև ցեղասպանությունը գործել է 2600-ից ավելի հայկական եկեղեցի և վանք, իսկ այսօր գործում է միայն Աղթամար կղզու եկեղեցին, այն էլ՝ տարին միայն մեկ օր:
«Վերջին 10 տարիների ընթացքում մենք փորձել ենք Թուրքիայի իշխանությունների հետ կապ հաստատել իրավաբանների միջոցով, սակայն՝ ապարդյուն», – ասել է արքեպիսկոպոսը:

Turkey’s Incirlik military base was built on the territory that belong to the Armenians prior to the Genocide, President of the National Council of Churches Archbishop Vicken Aykazian said at a conference on religious freedom in Washington, DC.
According to him, the Turkish base also hosts American warplanes and personnel.
“We have never been just a minority in the country (Turkey), we are the indigenous people of Constantinople and Asia Minor,” the Voice of America cited Aykazian as saying.
According to him, there were more than 2600 Armenian churches and monasteries in Western Armenia prior to the Genocide, while today only the church in Aghtamar island operates one day each year.
“During the past 10 years, we have tried to get in contact with the Turkish authorities, but to no avail,” said the archbishop.