Մոսկվայում տեղի է ունեցել BBT (Buying Business Travel) Russia & CIS Award միջազգային մրցանակի հանձնման արարողությունը, որը շնորհվում է գործարար զբոսաշրջության ոլորտում զգալի հաջողությունների համար:
Մրցույթում Հայաստանը ներկայացված էր «ОК Հայաստան» զբոսաշրջային նախագծով, ասվում է Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Պրոֆեսիոնալ ժյուրիի քվեարկության արդյունքում, Հայաստանը հաղթող է ճանաչվել 2017-ի Լավագույն արտասահմանյան MICE ուղղություն անվանակարգում: Հայաստանի հետ անվանակարգում պայքարում էին Վրաստանը, Իտալիան, Ֆրանսիան և ԱՄԷ-ն:
Buying Business Travel ամսագիրն ավելի քան 20 տարի պրոֆեսիոնալ մրցույթ է անցկացնում MICE-գործակալությունների, ավիաընկերությունների, հյուրանոցների, վճարային համակարգերի, ինտերնետ ծառայությունների և շուկայի այլ մասնակիցների միջև: Այդ տարիներին BBT Awards մրցանակն ամենահեղինակավորներից է դարձել:

Armenia has been recognized as the best direction of the year for business tourism from Russia, the Armenian Embassy in Russia announced.
The BBT (Buying Business Travel) Russia & CIS Award ceremony – an international event for recognizing the outstanding achievements in the field of business tourism – was held in Moscow on Thursday, December 7.
In the prestigious international competition, Armenia presented the "OK Armenia" project with assistance from the Armenian Embassy in Russia.
According to the results of voting of the professional jury, Armenia was recognized as the "Best Foreign MICE Direction" in 2017. Georgia, Italy, France and the United Arab Emirates were also nominated in that category.
Meetings, incentives, conferences and exhibitions, or Meetings, Incentives, Conventions, and Events (MICE) is a type of tourism in which large groups, usually planned well in advance, are brought together for a particular purpose.