Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 13-ին երկրորդ ընթերցմամբ և վերջնական ընդունել է «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության և ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքի ու կից ներկայացված նախագծերի փաթեթը:
Նախագծին կողմ է քվեարկեց 75 պատգամավոր, դեմ՝ 12 պատգամավոր, ձեռնպահ՝ 8 պատգամավվոր:
Օրենքը նախատեսում է հոգեբանական և իրավական աջակցություն, անհրաժեշտության դեպքում՝ ապաստան ընտանիքի ծեծից ու հալածանքներից տառապող անդամներին: Առաջարկվում են նաև ագրեսորի և նրա զոհերի (կնոջ և ամուսնու, ծնորղների և երեխաների) հաշտեցման միջոցներ:
Նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է ապահովել ընտանեկան բռնության կանխարգելման կազմակերպաիրավական հիմքերը, ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանությունն ու անվտանգությունը, արդարադատության մատչելիությունը, նրանց տրամադրել անհրաժեշտ հոգեբանական, իրավաբանական, սոցիալական, համապատասխան դեպքերում` նաև ժամանակավոր նյութական աջակցություն:
Նախատեսվում է նաև նվազեցնել ընտանեկան բռնության լատենտայնության մակարդակը, կանոնակարգել պետական մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների միջև ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի բնագավառում համագործակցությունը և հստակեցնել դրանց գործառույթները: Ընտանեկան բռնության անմիջական վտանգի դեպքում անձի անվտանգությունն անհապաղ ապահովելու նպատակով օրինագծում ներդրվել են անհետաձգելի միջամտության որոշման և պաշտպանական որոշման ինստիտուտները:

The parliament on Wednesday, December 13 at its second and final reading passed the domestic violence law which stirred a lot of controversy among various groups of the Armenian society.
Aimed at the the prevention of domestic violence, the protection of people who were subjected to violence and the restoration of family solidarity, the bill was approved with a vote of 75-12 and 8 abstentions.
The law is expected to ensure organizational and legal bases for the prevention of domestic violence, the protection and security of the victims of domestic violence, access to justice, as to provide necessary psychological, legal, social and, as appropriate, temporary financial support to those subjected to violence.
Under the new measures, warning mechanisms will be implemented for the first instance of domestic violence if the act has no elements of crime and there is no immediate threat to the life or health of the domestic violence victim.