ՀՀ ԱԺ-ն հավանություն է տվել «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության և ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքին բուռն վեճերի և հանրության պահպանողական շերտերի բողոքների ֆոնին: Այդ մասին ասվում է այդ թեմային նվիրված BBC-ի հոդվածում:
Ըստ ՀՀ Քննչական կոմիտեի, 2017-ի առաջին կիսամյակում Հայաստանում ընտանեկան բռնության հետ կապված 215 դեպք է քննվել: Դրանց մեծ մասը՝ 127-ը, վերաբերել է ծեծին, 11-ը՝ անչափահաս անձանց նկատմամբ սեռական բնույթի գործողություններին, 6-ը՝ առողջությանը միտումնավոր ծանր վնաս հասցնելուն, 5-ը՝ սպանություններին:
Ըստ իրավապաշտպանների, պաշտոնական վիճակագրությունը կարող է միայն այսբերգի գագաթը լինել, քանի որ հաճախ հայկական ընտանիքներում բռնության մասին հայտնի է դառնում միայն այն ժամանակ, երբ դրանք դառնում են քրեական հետաքննության առարկա:
Ըստ «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի տվյալների, 2010-ից ՀՀ-ում առնվազն 50 կին է սպանվել ընտանեկան բռնության հետևանքով: Ըստ 2011-ին ԵԱՀԿ անցկացրած հետազոտության ՀՀ կանանց 60 տոկոսը եղել է ընտանեկան բռնության մեկ կամ մի քանի ձևերի զոհ:
«Օրինագծի ընդունումը կարևոր քայլ է ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում: Կարծում եմ, այն կօգնի նրանց, ով այսօր տառապում է նվաստացումից և ծեծից», -ասում է 31-ամյա Հասմիկ Խաչատրյանը:
Պարբերականը գրում է, որ Հասմիկը պայծառ ժպիտ ունի, նա պատմում է իր երեխաների, ապագայի ծրագրերի, աշխատանքի և ուսման մասին, որը շարունակում է բազմամյա դադարից հետո: Նրա դեմքի արտահայտությունը, սակայն, փոխվում է, իսկ ձեռքերը սկսում են դողալ, երբ խոսք է գնում նախկին ամուսնու մասին:
Ինչպես գրում է պարբերականը, Հասմիկն այն սակավաթիվ կանանցից է, որը բացահայտ պատմել է նախկին ամուսնու կողմից նվաստացումների և ծեծի մասին, որը նա հանդուրժել է 9 տարի: Նրա պատմությունն ու երկար դատավարությունը նախկին ամուսնու հետ, որը չէր ընդունում իր մեղքը, հայտնվեցին ԶԼՄ-ների էջերին: Նրան մեղադրեցին կտտանքների մեջ, սակայն ավելի ուշ վերաորակավորեցին առողջությանը թեթև վնաս հասցնելու մեղադրանքի: Արդյունքում ամուսնուն ազատեցին դատարանի դահլիճում:
Ընտանեկան բռնության մասին նոր օրենքի մշակումը ՀՀ կառավարությունը նախատեսել էր դեռևս 2014-ին, սակայն հրապարակային քննարկումները բորբոքեցին կրքերը՝ 2 մասի բաժանելով հայ հանրությանը, ասվում է հոդվածում:
Նշվում է, որ բուռն քննարկումներից հետո կառավարությունը հավանություն տվեց օրինագծին՝ փոփոխություններ կատարելով, իսկ օրենքի վերնագրում հայտնվեց «ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» հատվածը: Այդ փոփոխություններից դժգոհ են կանանց իրավունքները պաշտպանող կազմակերպությունները:

15 Декабрь 2017 - 09:52 AMT
Национальное собрание Армении одобрило законопроект «О предотвращении насилия в семье, защите лиц, подвергшихся насилию в семье, и восстановлении согласия в семье» м на фоне бурных споров и ярых протестов консервативной части общества.
По данным Следственного комитета Армении, за первое полугодие 2017 года в Армении было расследовано 215 уголовных дел, связанных с семейным насилием. Большинство из них – 127 случаев – касались побоев, 11 – действий сексуального характера с лицами, не достигшими шестнадцати лет, 6 – умышленного причинения тяжкого вреда здоровью, в пяти случаях речь шла об убийстве.
По словам правозащитников, официальная статистика может быть лишь вершиной айсберга, так как зачастую о случаях насилия в армянских семьях узнают лишь после того, как истории попадают в криминальные хроники, передает BBC.
По данным объединения «Коалиция против насилия в отношении женщин», с 2010 года в Армении по меньшей мере 50 женщин были убиты в результате домашнего насилия. 60% женщин в Армении, согласно исследованию ОБСЕ, проведенному в 2011 году, становились жертвами одной или нескольких форм семейного насилия.
«Принятие этого законопроекта – это важный шаг вперед в борьбе с домашним насилием. Я думаю, это поможет тем, кто сегодня терпит унижения и побои», – говорит 31-летняя Асмик Хачатрян.
У нее открытая улыбка и темные лучезарные глаза. Она оживленно говорит о своих детях, планах на будущее, работе и учебе, которую она после многолетней паузы продолжила. Выражение ее лица меняется и голос начинает дрожать, когда разговор заходит о ее бывшем муже, отмечает издание.
«Знаете, год назад мы с детьми шли по улице. Шел дождь. И моя дочка сказала мне: «Твои волосы пахнут, как тогда ночью, когда папа тебя избил». В ту ночь, когда он меня избил, я думала, что не доживу до утра… Я помню, что утром, когда я очнулась на полу, моя дочка меня гладила, а я открываю глаза и удивляюсь, что еще жива… Тогда ей было шесть лет», – говорит Асмик, делая длинные паузы.
Как отмечает издание, Асмик – одна из немногих женщин, открыто рассказывающих о побоях и унижениях от бывшего мужа. Ей пришлось терпеть их на протяжении девяти лет семейной жизни. Ее история и длительное судебное разбирательство с бывшим мужем, который не признавал вины, попали на страницы СМИ. Его обвинили в пытках, но позднее обвинение переквалифицировали в умышленное нанесение легкого вреда здоровью. В итоге мужчину освободили в зале суда по амнистии.
Разработка нового закона о семейном насилии была предусмотрена еще в утвержденном правительством Армении в 2014 году плане действий в сфере прав человека. Но появление проекта на странице для публичных обсуждений накалило страсти в Армении, разделив общество на два лагеря, говорится в статье.
Отмечается, что после бурных общественных дебатов правительство одобрило спорный законопроект, но в него были внесены изменения, и в названии законопроекта появилась фраза «о восстановлении согласия в семье». Эти изменения вызвали уже недовольство организаций по защите прав женщин, которые добивались принятия закона о домашнем насилии.