2018-ին Հայաստանում և Արցախում առողջության առաջնային օղակում կբացվեն առաջին պալիատիվ կենտրոնները: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանն Արցախ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
«Ամոքիչ (պալիատիվ) խնամքը բժշկության մարդասիրական և կարևոր ուղղություն է վերջնական չբուժվող պացիենտների կյանքի երկարացված վերջին հատվածը հնարավորինս անցավ և հարմարավետ դարձնելու գործում։ Հիվանդները մի կողմից ստանում են կյանքը երկարացնելու հնարավորություն, մյուս կողմից՝ համակողմանի աջակցություն։ Դրանում նախատեսում է ինչպես ցավազրկում, այնպես էլ՝ հոգեկան աջակցություն։ Ինչպես հայտնի է, այդ հիվանդները, գտնվելով ծանր վիճակում, հիմնականում խոսելով իրենց հիվանդության մասին՝ ավելի են դժվարացնում սեփական կյանքը»,-ասել է նա։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանում պալիատիվ բժշկության ծառայությունը նախատեսվում է ներդնել առողջության առաջնային պահպանման օղակում։ Սկզբնական շրջանում ծառայությունը կմատուցվի վճարովի հիմունքներով, քանի որ պետական բյուջեում այդ նպատակով միջոցներ նախատեսված չեն, հայտնում է առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«2018 թվականին Հայաստանում կկազմակերպվեն առաջին 10-15 կենտրոնները, իսկ 1-ը՝ Արցախում։ Վերջինս թույլ կտա Արցախում բարձրացնելու ուռուցքային և բազմակի վնասվածքներով հիվանդների կյանքի որակը»,- ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը։

The first palliative care centers will open in Armenia and Artsakh (Nagorno Karabakh) in 2018, minister of health Levon Altunyan told reporters on Friday, December 15.
"Palliative care is a humanitarian and important part in medicine, aimed at making the last part of the extended life of terminally ill patients as painless and comfortable as possible," Altunyan said during his recent visit to Artsakh.
"On the one hand, the patients are given an opportunity to prolong their lives, and are provided with comprehensive support on the other. Palliative care includes both analgesia and mental and psychological support."
The minister said that palliative care will be introduced in the prime health care in Armenia and will be provided on a paid basis as the state budget does not envisage such expenditures.
"The first 10-15 centers will open in Armenia in 2018, and one more is set to launch in Artsakh," the minister added.