ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոզ Գոթեմոլերն ափսոսում է, որ անցած 25 տարիների ընթացքում Արցախյան հակամարտությունն այդպես էլ չի կարգավորվել։ Այդ մասին նա ասել է Երևանի պետական համալսարանում կազմակերպված քննարկման ժամանակ` հավելելով, որ դեռևս 90-ականներից, երբ աշխատում էր ԱՄՆ նախագահ Բիլ Քլինթոնի վարչակազմում, շատ լավ հիշում է ԼՂ հակամարտության ակտիվ շրջանը:
«Կարծում եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի համար կարևոր է միասին աշխատել։ Ուրախ եմ, որ Վիեննայում ԵԱՀԿ նախարարական գագաթնաթաժողովի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև հանդիպում կայացավ։ Երկու երկրների նախագահները հանդիպեցին հոկտեմբերին, ինչը գերազանց էր»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլլերսոնը ներկա էին այդ գագաթնաժողովին: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ ԱՄՆ-ն այդպիսի բարձր մակարդակով ընդգրկված է գործընթացին՝ Մինսկի խմբի համանախագահ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և իհարկե ֆրանսիական կողմի հետ համատեղ»,- նշել է բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Ռոզ Գոթեմոլերն ընդգծել է, որ ինքը որպես ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչ, հույս ունի՝ ճգնաժամի կարգավորման հարցում կլինեն նոր զարգացումներ, ինչը ձեռնտու կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար։
«ՆԱՏՕ-ի անունից կարող եմ միայն արձանագրել, որ դրական ենք ընդունում վերջին շրջանում բարձր մակարդակով ընթացող դիվանագիտական ջանքերը, որոնք հուսով ենք արդյունք կտան»,- ամփոփել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը։
Հոկտեմբերի 16-ին Ժնևում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ժնևում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ բանակցություններից հետո հանդիպում է ունեցել նաև շվեյցարահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Իր խոսքում Սարգսյանը նաև ներկայացրել է Ադրբեջանի նախագահի հետ բանակցությունների արդյունքները: «Որևէ կոնկրետ պայմանավորվածություն, այսպես ասած, չունենք, խնդրի լուծման տարբերակների մասին: Բայց պայմանավորվել ենք, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկենք լարվածությունն էլ ավելի թուլացնելու, որպեսզի առաջնագծում չունենանք զոհեր: Պետք է ասեմ` և՛ Ադրբեջանի նախագահը, և՛ ես դրանում խորապես շահագրգռված ենք», – նշել է նա:

18 Декабрь 2017 - 11:12 AMT
Заместитель генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер выразила надежду на новый импульс в урегулировании карабахского конфликта. Об этом она заявила 18 декабря во время обсуждения в Ереванском государственном университете.
«Я сожалею, что прошло более 25 лет, а карабахский конфликт по-прежнему остается неурегулированным», – заявила Геттемюллер.
Она добавила, что еще с 90-х годов, когда работала в администрации тогдашнего президента США Билла Клинтона, хорошо помнит активную стадию карабахского конфликта, пишет Panorama.am.
«Для Армении и Азербайджана очень важно работать вместе. Рада, что 2 недели назад, 6 декабря, на полях СМИД ОБСЕ в Вене состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова. Президенты двух стран встретились в октябре, что было превосходно. На СМИД ОБСЕ в Вене присутствовали сопредседатели МГ ОБСЕ и Государственный секретарь Соединенных Штатов Америки Рекс Тиллерсон. С радостью должна отметить тот факт, что США вовлечены в процесс на столь высоком уровне – совместно с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым и, конечно, французской стороной», – отметила заместитель генерального секретаря НАТО.
Геттемюллер подчеркнула, что она, как представитель НАТО, надеется на новые развития в процессе урегулирования кризиса – в интересах всего региона.
«От имени НАТО могу констатировать, что мы позитивно оцениваем дипломатические усилия на высоком уровне последнего периода и надеемся, что это принесет результаты», – заявила она.
Находящийся в Вене с рабочим визитом министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 6 декабря встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Стефаном Висконти и Эндрю Шофером. На встрече присутствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Собеседники обсудили шаги по реализации достигнутых на саммитах в Женеве, Вене и Санкт-Петербурге договоренностей. Был продолжен обмен мнениями вокруг создания благоприятных условий для продвижения процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта.